مدیر بهزیستی شهرستان تهران با بیان اینکه رابطه معنادار و مستقیمی میان طلاق و اعتیاد وجود دارد گفت: متاسفانه فاصله معتادان درون منزل تا معتادان متجاهر بشدت در حال کوتاه شدن است و باید بسرعت برای اصلاح این روند دست به کار شد.

به استناد برخی منابع، معتادان متجاهر به افراد فاقد مکان اطلاق می شود که توسط خانواده رها، در کف خیابان مانده‌اند، اراده ای برای ترک ندارند و برای دیگران نیز خطرناک تشخیص داده شده اند.
سید محمدرحیم فاضلی نژاد روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان تهران، افزایش روزافزون معتادان را یکی از مشکلات اجتماعی موجود در پایتخت خواند و افزود: تمامی مشکلات و معضلات اجتماعی در ارتباط با یکدیگر هستند و در صورت پرداختن به آنها، همه این معضلات را باید در کنار هم مد نظر قرار داد و اصلاح کرد.
فاضلی نژاد تاکید کرد: بهزیستی دو نوع خدمت به معتادان ارائه می کند که یکی درمان داوطلبانه آنان با کمک خانواده ها و دیگری پذیرش معتادان متجاهر و نگهداری 9 ماهه آنان تا زمان پاکسازی قطعی است.
مدیر بهزیستی شهرستان تهران گفت: معضل اصلی در این زمینه معتادان متجاهری هستند که کارتن خواب شده اند و سلامت و زیبایی جامعه را هم تهدید می کنند.
وی با بیان اینکه دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به مشکل معتادان متجاهر شکل گرفته است، تصریح کرد: این دادگاه دو نوع حکم برای آنان صادر می کند و در یکی اگر فرد معتاد می تواند حکم درمان داوطلبانه و حضور در مراکز ترک اعتیاد را بپذیرد و در غیر این صورت مجرم شناخته و زندانی می شود.
فاضلی نژاد افزود: اکنون در مراکز ترک اعتیاد داوطلبانه شهر تهران 42 هزار و 300 نفر و در مراکز مربوط به ماده 16 که محل نگهداری معتادان متجاهر است 10 هزار و 300 نفر پذیرفته شده اند.
مدیر بهزیستی شهرستان تهران با بیان اینکه ظرفیت مراکز ترک اعتیاد معتادان کارتن خواب 20 هزار نفر است، جلوگیری از پذیرش معتادان سایر نقاط کشور را خواستار شد.
وی مجموع مددجویان بهزیستی در بخش معلولیت و زنان سرپرست خانوار پایتخت را 100 هزار نفر برشمرد و از اقامت دو هزار و 500 کودک بی سرپرست و بدسرپرست در شیرخوابگاه های سطح شهر تهران در شرایط کنونی خبر داد.
فاضلی نژاد به افزایش مستمری مددجویان و افراد زیرپوشش این سازمان اشاره و اعلام کرد: یک هزار مرکز تولیدی برای افراد زیر پوشش اشتغالزایی کرده اند.
وی همچنین با بیان اینکه 80 درصد کودکانی که در سطح خیابان های پایتخت، کار یا تکدی گری می کنند، غیرایرانی و از میان اتباع و اغلب هم فاقد مجوز اقامت هستند، اظهارداشت: البته در تهران کودکان خیابانی که تمام شبانه روز خود را در خیابان ها سپری می کنند، به صورت محدود مشاهده می شود.
وی یادآورشد: پژوهش ها نشان می دهد یک سوم کودکان کار و خیابانی را دختران و دو سوم دیگر را پسران تشکیل می دهند.
فاضلی نژاد اظهارداشت: مهمترین علت افزایش روزافزون تعداد کودکان کار و خیابانی در پایتخت درآمدزایی آنان است که نشان از مشارکت مردمی در کمک به این کودکان دارد.
مدیر بهزیستی شهرستان تهران گفت: مسئولیت پذیری اجتماعی تمامی دستگاه ها اقتضا می کند در آگاه سازی مردم نسبت به لزوم کمک نکردن به این کودکان برای کاهش جمعیت کودکان کار و ساماندهی آنان مشارکت داشته باشند.
وی با بیان اینکه در صورت نبود درآمد قابل توجه به حتم تعداد این کودکان هم افزایش نمی یابد خاطرنشان کرد: برای ساماندهی کودکان دو راهکار بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد به منظور آگاه سازی مردم و دیگری اجرای طرح ضربتی جمع آوری در دستور کار قرار دارد.
فاضلی نژاد به جمع آوری 852 کودک کار و خیابان طی 9 ماه امسال از سطح شهر تهران اشاره کرد و 624 نفر آنان را غیر ایرانی خواند و ادامه داد: مبنای تمامی اقدامات بهزیستی کاهش تعداد این کودکان است و باید از ظرفیت همه دستگاه ها در زمینه اطلاع رسانی و ساماندهی آنان بهره گرفت.
فرماندار شهرستان تهران نیز در این جلسه گفت: افزایش آمار معضلات اجتماعی نشانه کم کاری دستگاه های اجرایی و آموزشی است.
عیسی فرهادی با بیان اینکه 80 درصد آمار مربوط به معضلات اجتماعی تهران مربوط به مهاجران است تصریح کرد: با وجود آنکه بخشی از این معضلات پایتخت سرریز بخش های مختلف کشور است اما کم کاری سایر دستگاه ها هم به آن دامن می زند.
وی بهزیستی را یک دستگاه حاکمیتی خواند و تاکید کرد: بهزیستی بتنهایی نمی تواند از عهده همه افراد گرفتار در معضلات اجتماعی برآید و بر همین اساس باید سایر دستگاه ها نیز در بهبود این وضعیت کمک کنند.
فرهادی به تصویب قانون تشکیل فوریت های اجتماعی در تهران اشاره کرد و افزود: با وجود آنکه 14 دستگاه عضو این شورا هستند در زمینه جمع آوری متکدیان بالای 18 سال به طور مستقیم شهرداری و زیر 18 سال بهزیستی مسئولیت دارند.
فرماندار شهرستان تهران گفت: تاکنون حدود 10 هزار معتاد متجاهر از سطح شهر تهران جمع آوری شده، نزدیک به 9 ماه از هر یک نگهداری می شود و در این زمینه عمده این کار دشوار با شهرداری و بهزیستی است.
وی با بیان اینکه این وضعیت آسیب های اجتماعی زیبنده جمهوری اسلامی نیست اظهارداشت: امروز جمهوری اسلامی که یکی از قدرت های بی بدیل جهان محسوب می شود حیف است که در بحث آسیب های اجتماعی موفق نباشد.
فرهادی به وجود 81 هزار بی سواد بین 10 تا 49 سال در سطح شهر تهران اشاره کرد و خواستار شناسایی و آموزش آنان شد.
وی همچنین به استقرار میز خدمت در سطح دستگاه های اجرایی اشاره کرد و خواستار حضور افراد قوی و پیگیر برای راهنمایی و ارائه بهترین خدمات و مشاوره مردم مراجعه کننده شد.
فرهادی تاکید کرد: به هر میزان که این افراد قوی و پیگیر در میزهای خدمت حضور داشته باشند، به همان میزان می توانند رضایت مردم را نسبت به خدمات انقلاب و نظام اسلامی جلب کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران هم در ادامه این جلسه با بیان اینکه زلزله تهران فراموش شده است گفت: به من تاکید شده تا در این مورد هیچ صحبتی نکنم اما اگر فردا در همین شهر اتفاقی رخ دهد دیگر مسئولان نخواهند پرسید چرا کسی هشدار نداد و نگفت؟
حسین کتابدار تصریح کرد: این مشکل فراموش شده و صدای هشدار هم به جایی نمی رسد، در حالی که موضوع زلزله تهران باید در شورای مدیریت بحران و شورای تامین به شکل مستمر مطرح و پیگیری شود.
وی با بیان اینکه در صورت وقوع حادثه ای همچون زلزله در تهران توان نیروهای امدادی موجود پاسخگو نخواهد بود تاکید کرد: این جمعیت آماده آموزش به تمامی افراد داوطلب، شهروندان، دانش آموزان و حتی مراجعه خانه به خانه است.

منبع: ایرنا
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی گفت: این موسسه موضوع اصلاحات صندوق ‌های بازنشستگی در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را با توجه به بحران پیشروی صندوق ‌ها مورد مطالعه قرار داده است.

شهرام غفاری روز یکشنبه به مناسبت 25 آذر ماه روز پژوهش در پیامی افزود: این موسسه دستمایه علمی را برای توسعه گفت وگوهای اجتماعی در سطوح مختلف حاکمیتی و سیاست‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی فراهم کرده است.
وی ادامه داد: پژوهش کنشی منسجم برای روشنگری، تداوم و تعالی جوامع انسانی است. پژوهش، شکافتن پوسته‌ های جهل و رسیدن به واقعیت ‌هاست. همچنین بارقه‌های امید به بهبودی زمانی به بار می‌نشیند که مبتنی بر خرد نخبگان و همدلی توده مردم باشد و گذار مطمئن از چالش ‌ها زمانی میسر می ‌شود که راهکارها بر شواهد علمی استوار شود.
غفاری اضافه کرد: تردیدی نیست که دانش و دانایی که در ایران زمین همواره پرفروغ بوده است، یگانه راه نیل به سعادت و گذر از موانع دشوار پیشرو است.
وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که گذار از بحران ‌های زیست ‌محیطی، رکود، تورم، تحریم، فقر و بی عدالتی و چالش ‌هایی از این دست که امنیت و رفاه اقتصادی و اجتماعی جوامع را نشانه می ‌گیرند، نیازمند نظام تدبیری است که خاستگاه خرد اجتماعی، نخبگانی و آبشخوری علمی دارد.
رئیس موسسه عالی پژوهش سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: تأمین اجتماعی به عنوان نظامی برآمده از رویکرد علمی و عزم جمعی برای افزایش سطح «همبستگی اجتماعی» و پیوند دادن مزایای توسعه با ضرورت‌های عدالت است. تعمیق و گسترش چنین درکی از تأمین اجتماعی به مثابه پل پیوندزننده عدالت و توسعه، می‌تواند راهگشای گذار از بسیاری از چالش‌ های پیشرو باشد.
وی اظهار داشت: موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به ‌عنوان بازوی پژوهشی این سازمان با رسالت و مأموریتی که دارد در تلاش است با بهره‌مندی از دانش و تجربه متخصصان و کارشناسان حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در شناخت مشکلات این حوزه و ارائه راهکارهای علمی کاربردی نقش مؤثر ایفا کند.
غفاری گفت: این موسسه توسعه ادبیات و گفتمان تأمین اجتماعی را در دستورکار داشته و در ارتباطی گسترده با دانشگاه‌ ها و مراکز علمی و بهره‌ مندی از ظرفیت علمی کشور، تاکنون توانسته است بیش از 100 جلد کتاب و گزارش‌ های کارشناسی را منتشر کند و پروژه مطالعاتی «تنقیح دستورالعمل ‌ها و بخشنامه‌ های تأمین اجتماعی» با همکاری کارشناسان سازمان برای اولین بار به‌ صورت روشمند آغاز شده است تا با انجام مطالعه مزایای بلندمدت سازمان تأمین اجتماعی با همکاری سازمان بین‌المللی کار به یکی از نیازهای اساسی سازمان پاسخ دهد.
وی افزود: همچنین این موسسه علاوه بر موضوعات کلان مسائل بسیار دیگری را در حوزه‌های منابع انسانی، سیستم‌ها و روش‌ها، امور مالی و حقوقی و دیگر حوزه‌های سازمانی در دستور کار دارد و همواره در تلاش است با ارائه شواهد متقن علمی و تجربی، کیفیت تصمیم‌گیری در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی را بهبود بخشد.

منبع: ایرنا
 
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، گفت: بنیاد برکت به جز فعالیت های محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار 25 نوع خدمت واکنش سریع به نیازمندان ارائه می دهد.

محمد مخبر روز یکشنبه در پویش چرخ - زندگی که به منظور اهدای سه هزار ولیچر از سوی خیران شکل گرفته است، اظهار داشت: در راستای این نوع فعالیت ها 2 هزار بسته غذایی برای دانش آموزانی که دچار سوءتغذیه بودند، ارسال کردیم که البته مواد سبد غذایی با نظر پزشکان دانشگاه علوم پزشکی تامین شد تا سبب رفع سوءتغذیه کودکان شود.
وی گفت: در مجموعه برکت احسان طی چند ماه اخیر در پی اعتماد مردم به ما با موج استقبال مردمی مواجه شدیم و 20 هزار نفر فقط در روز گذشته برای مشارکت در پویش چرخ زندگی مراجعه کردند و در ایام اربعین نیز 100 پزشک جوان جهادی به شلمچه، چذابه، نجف و کربلا اعزام شدند.
مخبر با اشاره به توزیع 150 هزار بسته لوازم‌التحریر اظهار داشت: در معیشت مشکلات زیادی وجود دارد که با حرف زدن رفع نمی شود و باید رفت و دید؛ نعمت هایی که خدا اعطا کرده به کشور قبال قیاس با هیچ جا نیست و مردم خیر زیادی داریم؛ با این حال نقطه اتصال خوبی بین این دو نبوده است درحالی که در زمان جنگ از کمک های خیرین استفاده کردیم، پس میتوانیم.
وی گفت: سالانه هزار کودک در کشور با مشکل شنوایی متولد می شوند و ما قبول کردیم تمام هزینه های کاشت حلزون را پرداخت کنیم.
رئیس ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره) افزود: همچنین هر هفته یکی دو بار شبانه در مناطق بسیار محروم تهران غذای گرم توزیع می کنیم و در اینجا فقط برای ایجاد انگیزه بین مردم اقداماتمان را اعلام می کنیم تا به ما برای اعطای کمک اعتماد کنند.
وی تصریح کرد: معلولیت مانع کار نمی شود ولی باید امکانات بدهیم؛ در نتیجه موضوع سه هزار ویلچر مطرح شد و پویش چرخ زندگی به راه افتاد. البته روی مساله اشتغال معلولان باید کار شود تا بتوانیم شرایطی فراهم کنیم و با کمک مردم آن را وسعت ببخشیم.
مدیرعامل بنیاد برکت احسان از مشارکت خیرین و مردم نیکوکار در تامین ویلچر معلولان در مناطق محروم خبر داد و گفت: ۴۵۰ هزار معلول در کشور زندگی می کنند.
امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت احسان وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این مراسم گفت: در حال حاضر ۴۵۰ هزار معلول جسمی و حرکتی در کشور زندگی می کنند که بخشی از این تعداد در مناطق محروم و کم برخوردار هستند.
وی افزود: ویلچر و وسایلی که برای معلولان نیاز است در مناطق محروم به سختی در اختیارشان قرار می گیرد و همچنین خیلی زود نیز دچار آسیب می شود به همین دلیل باید به مدت کوتاهی تعویض شوند.
مدنی ادامه داد: بخشی از مردم نیز به دلایل مختلف مانند اینکه توان خرید ویلچر ندارند، زمین گیر می شوند و در خانه می مانند. در این پویش ازهمه خیریه ها و تشکل‌های غیردولتی می‌خواهیم که به دلیل شناختی که از معلولان دارند، مشارکت کنند.
وی اظهار داشت: پویش چرخ-زندگی، با مشارکت خیریه ها و گروهای مردمی برای تامین ویلچر معلولان در مناطق محروم و کم برخوردار برگزار می‌شود و فقط طی دیروز ۲۰ هزار نفر با شماره #4030* تماس و در این کار خیر مشارکت کردند. وزارت ورزش نیز از این پویش حمایت می کند.
شاهرخ شهنازی دبیر کمیته المپیک نیز در این مراسم قول همکاری مالی و معنوی وزارت ورزش با این پویش را داد و افزود: امیدوارم این نوع پویش های خیر در کشور گسترش یابد.
وی افزود: البته اساس این نوع حرکت ها کاملا مردمی است و باید راهکارهایی برای تقویت اینگونه فعالیت ها در کشور بیشتر انجام شود.

منبع: ایرنا
مدیر انجمن علوم خاک ایران گفت که سالانه بین 10 تا 30 هزار هکتار از زمین های حاصلخیز کشور تغییر کاربری داده می شود.

 منوچهر گرجی روز یکشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی «مدیریت پایدار خاک» در جمع خبرنگاران استان البرز افزود: این اراضی حاصلخیز با توسعه شهرها و روستاها کاربری کشاورزی خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه منابع خاک در جهان و به تبع آن در کشور ما با مشکلات زیادی مواجه شده است، اظهار داشت: در ایران اقداماتی برای جلوگیری از تخریب این گونه زمین ها شروع شده است.
مدیر انجمن علوم خاک ایران با بیان اینکه تخریب خاک با توجه به محدودیت منابع باید جدی گرفته شود، گفت: برخی براین تصور هستند که کشور دارای گستردگی جغرافیایی بوده و مشکل خاک ندارد اما باید توجه کرد که مشکل آب و خاک در ایران همزمان وجود دارد.
گرجی با بیان اینکه آلوده شدن خاک منجر به آلوده شدن آب و هوا می شود، گفت: علاوه بر مشکل فرسایش خاک با معضل تغییر کاربری زمین حاصلخیز در کشورمان مواجه هستیم .
رئیس انجمن علوم خاک ایران بیان داشت: امروز برخی مناطق کشور با فرسایش بادی خاک مواجه هستند که منجر به گسترش ریزگردها شده است .
وی گفت: امروز 22 استان ایران درگیر مشکل ریزگردها هستند که ناشی از فرسایش خاک است.
گرجی اظهار داشت: مشکل دیگر کاهش حاصلخیزی و کاهش مواد آلی خاک ها است که آن هم می تواند بسیاری از منابع آبی را هدر بدهد.
وی گفت: بهره وری آب در کشور ما بسیار پایین است که علت عمده ی آن این است که بر روی خاک کاری انجام نداده ا یم و اگر منابع خاک مدیریت شود می تواند مشکل آب را تا حد زیادی کم کند.
گرجی تصریح کرد: آلودگی خاک مساله دیگری است که امسال شعار روز جهانی خاک هم بحث «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» بود.
وی افزود: آلودگی خاک می تواند هم هوا و هم آب را آلوده کند و هم وارد زنجیره غذایی شود.
وی یکی از برنامه ها و اهداف را جلب توجه مردم و جامعه به موضوع خاک برشمرد و افزود: موضوع خاک برنامه ریزی کلان و قانونی را می طلبد که خوشبختانه با گذشت بیش از 10 سال قانون جامعه خاک در مجلس تصویب و اکنون مراحل قانونی خود را در شورای نگهبان می گذراند.
گرجی اضافه کرد: کشور ما وسعت 165 میلیون هکتاری دارد ولی از این میزان فقط حدود 18 میلیون هکتار آن برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و از این مقدارنیز فقط 1.3 میلیون هکتار خاک های بسیار حاصلخیز هستند.
وی تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد که در کشور ما حدود 2 میلیارد تن در سال فرسایش خاک صورت می گیرد و براساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا صورت گرفته هر تن فرسایش خاک می تواند 28 دلار خسارت به کشور بزند.
این استاد دانشگاه تهران افزود: اگر ما این عدد را به کشور خود تعمیم دهیم خسارتی که فرسایش خاک به کشور ما در زمینه بهداشت، سلامت، هدررفت خاک، کاهش تولید محصول، هدر رفت و آلودگی آب و غیره می زند، در مجموع خسارتی بالغ بر 56 میلیارد دلار در سال ناشی از فرسایش خاک است که چند برابر بودجه عمرانی کشور است.
کارگاه آموزشی 2 روزه مدیریت پایدار خاک ایران با حضور نمایندگان فائو در ایران و کارشناسان 12 موسسه تحقیقاتی کشاورزی برگزار شده است.

منبع: ایرنا
رئیس شورای اسلامی شهر تهران بدهی شهرداری پایتخت به بانک ها را مهمترین و اصلی‌ترین مانع انتشار اوراق مشارکت عنوان کرد.

محسن هاشمی روز یکشنبه پس از پایان یکصد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص خودداری بانک‌ها از ارائه تسهیلات به شهرداری پایتخت افزود: ما برای گرفتن اعتبارات از بانک‌ها به اندازه کافی وثیقه داریم و می‌توانیم این کار را انجام دهیم و آن چیزی که مشکل ایجاد کرده است میزان بدهی‌های ما به سیستم بانکی است.
وی گفت: آیین‌نامه‌هایی در سیستم بانکی است که اگر یک ارگان به یک بانک‌ هم بدهکار باشد نمی‌تواند از سایر بانک‌ها هم وام بگیرد و لذا مانع اصلی ما برای استفاده از اوراق مشارکت بدهی‌های شهرداری به سیستم بانکی است که باید آن را از طریق مذاکره و بانک‌ها حل کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: از آنجایی که تعدد شهردار داشته‌ایم نتوانسته‌ایم با بانک‌ها به درستی مذاکره کنیم و به آنها امید دهیم که این بدهی‌ها در دراز مدت پرداخت می‌شود و اقدام به انتشار اوراق مشارکت برای شهرداری کنند.
ایجاد کمیسیونی برای نظارت بر انتخابات شهرداری شایعه است
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر تشکیل کمیسیونی برای نظارت بر انتصابات شهرداری گفت: این مطلب شایعه است و صحت ندارد.
کمیسیون برنامه و بودجه جزئیات انتشار اوراق مشارکت شهرداری را بررسی می‌کند
هاشمی با بیان اینکه یک فوریت انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت تصویب شد، گفت: هنوز متن لایحه مورد بررسی و تصویب قرار نگرفته است و باید ابتدا در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شود و در همانجا هم محل هزینه‌کرد آن مشخص شود.
بدهی دولت به شهرداری پس از حسابرسی ها از طریق تهاتر پرداخت می شود
هاشمی در ادامه درباره بدهی دولت به شهرداری گفت هر بخشی که حسابرسی انجام شده و نظر دولت در خصوص تامین شود از طریق تهاتر پرداخت می شود برای مثال بدهی مالیاتی مترو به دولت به میزان 70 میلیارد تومان از طریق تهاتر پرداخت شده است.
بیش از حد 80 درصد دستور جلسه امروز بررسی شد
رئیس شورای شهر تهران در تشریح جلسه امروز مطرح شد، اظهار داشت: در ابتدا یک فوریت انتشار 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت تصویب شد و در ادامه الزام شهرداری به بررسی نحوه استفاده از جوانان در پست‌های مدیریتی شهرداری و سیاست‌های تدوین بودجه 98 مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: سپس افراد خبره‌ای که باید در شورای عالی فنی حضور پیدا می‌کردند، نامشان مطرح شد و در نهایت سه نفر انتخاب شدند.
هاشمی با بیان اینکه نمایندگان مورد نیاز در نظام وظیفه مشخص شدند تا بتوانند به پرونده‌های کفالتی در این حوزه رسیدگی کنند، بیان کرد: در نهایت جلسه تبدیل به مجمع عمومی شرکت اتوبوسرانی شد و بازرس مجمع در اتوبوسرانی مشخص شد و در مجموع چند ملک را هم مورد بررسی قرار دادیم و تکلیف باغ بودن یا باغ نبودن آن را مشخص کردیم.
رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش و ادغام پست‌های مدیریتی اظهار کرد: چون این موضوع آخرین دستور برای بررسی و دستور جلسات امروز بود که به علت کمبود وقت در این مورد بحثی نشد و در جلسه آینده موضوع حذف و ادغام پست‌های مدیریتی مانند قائم مقامی در صدر قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا
فرماندار شهرستان تهران گفت: پایتخت از ضعیف ترین خدمات زیرساختی برخوردار است و حتی در برخی نقاط امکان پوشش شبکه مخابراتی وجود ندارد.

عیسی فرهادی روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان تهران افزود: در برخی نقاط شهر تهران پوشش مخابرات 100 درصدی نیست و این موضوع در انتخابات سال 94 و 96 هم مشکل ساز شد.
وی یادآورشد: از اکنون باید برای رفع مشکل پوشش خدمات مخابراتی برنامه ریزی و اقدام کرد.
فرهادی اظهارداشت: کمتر محله ای در سطح شهر تهران وجود دارد که با مشکل نبود امکان خرید پست مخابراتی مواجه نباشد و از همین رو هم باید ترتیبی برای رفع مشکل داده شود.
معاون برنامه ریزی، اداری و مالی فرماندار شهرستان تهران هم در ادامه به وجود یک هزار و 400 کیلومتری فیبر نوری بدون استفاده در شهرداری تهران اشاره و خاطرنشان کرد: بهره گیری از این ظرفیت به هماهنگی میان مخابرات و مدیریت شهری نیاز دارد و هزینه بسیار سنگینی هم برای آن انجام شده است.
احمد اسماعیلی راد تاکید کرد: اکنون ایجاد هماهنگی در میان مجموعه مدیران برای اجرای سند توسعه تهران در دست پیگیری و اجراست.
معاون فنی و عمرانی فرماندار تهران هم در ادامه تصریح کرد: با توجه به برنامه های پنج ساله سوم شهر تهران که در حال تدوین است و میلیاردها تومان در آن هزینه شده تا در پنج سال آینده اقدامات خوبی را در سطح پایتخت مشاهده کنیم متاسفانه در زمینه زیرساخت های مهندسی هیچ همکاری میان شهرداری تهران و دستگاه های اجرایی در سطح شهر نمی بینیم.
غلامحسین آرام افزود: برای تصویب سند توسعه پنج ساله، برنامه در شورای برنامه ریزی شهرستان مطرح، تصویب و سپس به دستگاه های اجرایی ابلاغ می کنیم تا هماهنگی در اجرای زیرساخت های مناسب در شهر تهران ایجاد شود.
وی ضمن گلایه از موازی کاری در تهران تصریح کرد: مدیران استانی یا شهرستانی با مدیریت شهری تهران هرگز با هم ننشسته اند تا هماهنگی داشته باشند؛ اکنون در حوزه مخابرات فقط به دلیل نداشتن همکاری شهرداری با مخابرات و صادرنشدن مجوزهای مورد نیاز، ضعیف ترین زیر ساخت استان را داریم.
آرام به صرف هزینه سه میلیارد تومانی برای تدوین سند توسعه شهر تهران در یک شرکت بخش خصوصی و تایید نشدن آن در شورای شهر به دلیل نبود هماهنگی با دستگاه های اجرایی و زیرساختی اشاره و بیان کرد: در برنامه دوم پنج ساله هم تنها شرکتی که همکاری داشت و پاسخگوی استعلام ها شد شرکت مخابرات و آبفا بود و امید می رود برنامه سوم دستگاه ها همکاری لازم را داشته باشند.
مدیرکل مخابرات استان تهران هم در ادامه این جلسه به مشکلات و ظرفیت های مخابرات شهر تهران اشاره و خاطرنشان کرد: زیرساخت های مخابراتی در سطح کشور در دو شرکت مخابرات و زیرساخت های ایران ارائه می شود.
سید علی ملک جعفری متولی اصلی ارائه خدمات مخابراتی در سطح شهرها را مخابرات معرفی کرد و ادامه داد: اکنون در سطح استان تهران 22 کیلومتر فیبر نوری و 14 هزار و 500 کیلومتر کابل مسی وجود دارد و اجرای آنها بر اساس یک روال مهندسی بوده است.
وی با بیان اینکه سرقت کابل های فیبر نوری یکی از مشکلات این زیرساخت در شهر تهران است، به نبود همکاری با مدیریت شهرداری در اجرای زیرساخت های مخابراتی در سطح پایتخت اشاره کرد.
ملک جعفریان اضافه کرد: هزینه های بالایی که شهرداری می طلبد و ممانعت های بالایی که برای اجرای طرح های وجود دارد، در اصل به مانعی در برابر توسعه صنعت سبز مخابرات تبدیل شده است.
مدیرکل مخابرات استان تهران گفت: یک شرکت تخصصی مانند مخابرات می تواند زیرساخت های مناسبی را در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شرکت ها و نهادهای مختلفی قرار دهد تا بتوانند از این ارتباطات و فناوری اطلاعات که یک بستر امن است، استفاده کنند.
در این نشست هماهنگی بیشتر نهادهای اجرایی در پایتخت و شهرستان تهران مورد تاکید قرار گرفت.
دستاوردهای 40 ساله انقلاب بازگو شود
بخش دیگری از نشست شورای اداری شهرستان تهران به تاکید مدیران برای اطلاع رسانی دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی اختصاص داشت و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مدیران در بخش های مختلف دستاوردهای40 ساله انقلاب اسلامی را استخراج و اطلاع رسانی و با مردم ارتباط برقرار کنند.
حجت الاسلام سید محسن محمودی افزود: استمرار جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته در شرایطی به دست آمده که دشمنان از هیچ توطئه ای علیه آن دریغ نکرده اند و امروز این انقلاب به حرکتی الهام بخش برای سایر جنبش های مردمی جهان تبدیل شده است.
وی بر لزوم شناخت دستاوردهای انقلاب اسلامی تاکید و بیان کرد: این همان کشوری است که طی 200 سال گذشته با هر اتفاق تاریخی بخشی از آن به نحوی جدا شد و امروز با وجود تمام مشکلات و ضعف های موجود جمهوری اسلامی در اوج قرار دارد.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران مدیران را موظف به افزایش آگاهی مردم نسب به خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: بزرگداشت 40 سالگی انقلاب اسلامی فقط منحصر به روزهای دهه فجر نیست و باید برنامه ای ترتیب داد تا تهران به عنوان ام القرای جهان اسلام، توان و اقتدار جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان بکشد.
فرماندار شهرستان تهران هم در ادامه گفت: بزرگترین هنر جمهوری اسلامی این بود که موفق شد 40 سال به حیات خود با وجود تمام مشکلات و دسیسه ها ادامه دهد.
فرهادی 40 سالگی را به معنای پختگی انقلاب اسلامی خواند و بر لزوم برگزاری جشن های متعدد در میان مردم، مدارس و حسینیه ها و ارائه عملکرد 40 ساله نظام در دستگاه های دولتی تاکید کرد.
فرماندار شهرستان تهران با اشاره به نشست های هفتگی هر دوشنبه مسئولان تهرانی با مردم، بر لزوم افزایش و استمرار این دیدارها در نقاط مختلف شهر تاکید کرد.

منبع: ایرنا
دوشنبه, 26 آذر 1397 ساعت 00:00

ضرورت ایجاد بیمه های تخصصی در کشور

 

سمیرابابایی

عصراقتصاد: بیمه به عنوان ابزاری برای ثبات اقتصادی، تجهیز پس اندازها ، توسعه سرمایه گذاری، کاهش هزینه های مبادلاتی در اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار به شمار می رود.

صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی، از سویی به عنوان یکی از نهادهای اقتصادی مطرح است و از سوی دیگر فعالیت نهادهای دیگر را پشتیبانی می‌کند به گونه‌ای که نقش بیمه در دنیای کنونی از حالت مدیریت ریسک فراتر رفته و به یک تجارت بین‌المللی تبدیل شده است.

مدیریت ریسک امروزه یکی از واقعیت هایی است که شاید بدون آن ادامه فعالیت های مختلف در سطوح خرد و کلان یک کشور به آسانی میسر نباشد و به همین دلیل کشورهای مختلف برای مدیریت ریسک روش‌هایی مانند اجتناب از بحران، کاهش، انتقال ریسک و اموری از این قبیل را مورد استفاده قرار می‌دهند که در این میان نقش صنعت بیمه بیش از پیش نمایان می شود.

با "محمد قاسم سوهانی" کارشناس بیمه به گفت وگو پرداختیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید.

تشکیل واحد مشاوره وکارشناسی از متخصصان حرفه ای چه میزان می تواند به بهبود روند رو به رشد صنعت بیمه کمک کند؟

صنعت بیمه مقاطع متعددی را تجربه کرده است که می توان به دوران قبل از انقلاب اسلامی که تعاملات به نسبت بالایی با شرکت های بیمه جهانی داشته است، دوران پس از انقلاب مانند ادغام شرکت های بیمه ، تحریم ها ، جنگ تحمیلی و.. اشاره کرد و دوران پسا برجام و رفع موقت تحریم ها و سپس وضع مجدد آنها به عنوان خصوصیات ویژه آن دوران است.

فراز و نشیب های پیش روی صنعت بیمه در دوران های یاد شده و روابط بین المللی با صنعت بیمه جهانی از یک طرف و تغییر نگرش مردم به بیمه و تامین و توقعات از مجموعه شرایط قابل ذکر وتجربیات صنعت بیمه مشخصه دوران های ذکر شده است .

از بعد سرمایه انسانی که مهمترین سرمایه شرکت های بیمه دررشد وتوسعه به حساب می آید، شاهد حضور چند نسل در بیمه هستیم، کارشناسانی که هریک کوله باری از تجربه را به همراه دارند و دورانی را درگشایش یا سختی و با روابطی آزاد یا محدود با دیگر بیمه گران ، با نگاه خصوصی ویا با تفکر همه چیز دولتی و بالاخره درسطوح متفاوت از سطح درخواست و تفکر گوناگون از سوی مردم نسبت به مقوله بیمه وتامین در صنعت بیمه کشور به نقش آفرینی پرداخته اند و هریک توانایی خاص خود را دارا هستند .

بنابراین نگرش محدود در پذیرش نیروهای خاص نمی تواند صنعتی پیشرو همراه با خواست عمومی برای کشور به ارمغان آورد.

سوالی که توسط تعداد کثیری از مردم و کارشناسان علوم انسانی و اهل فن صنعت بیمه و اساتید دانشگاه وحوزه مطرح می شود و قابل تامل این است که درحال حاضر صنعت بیمه تا چه حد با نیازهای اجتماعی، اقتصادی کشور که منبعث از گرایش های دینی وملی است هم خوانی دارد وچقدر با اصول علمی یا فرهنگی ، مذهبی وحتی بیمه در دیگر کشورهای صنعتی سازگاری دارد.

 روش رایج در بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی با عنوان بیمه تکافل تاچه حد با ایده ها وخواست های مردمی در داخل کشور ویا با آنچه در حال حاضر در نظام های سرمایه داری و وضعیت فعلی جاری بیمه که درحال اجراست فاصله دارد .

اگرچه در واحدی تحت عنوان مرکز مطالعات وپژوهش ها درصنعت بیمه مطالعاتی پیرامون مسایل بیمه ای انجام می شود، اما تحقیق وبررسی با موضوعات و موارد اشاره شده هنوز یا انجام نشده و یا اگرهم تحقیقی صورت گرفته درسطح جامعه انتشار نیافته است .

 در هر حال بنا به نظر تمامی دست اندرکاران بیمه یکی از نکات مورد توجه ،بحث فرهنگ بیمه درکشور است . چنانچه جمعی متشکل از کارشناسان بیمه با نگرش هایی که در دوران های گذشته بیمه بدان اشاره شد ، تشکیل شود می تواند به سوالات اساسی که مطرح شد پاسخ دهد، آیا یکی از عوامل مهم درعدم اقبال عمومی از بیمه موجود درکشور درسطح مورد انتظار،به دلیل تفاوت دیدگاه ها ونگرش عمومی و نیافتن پاسخ نیازها و درخواست ها نیست .

سطح اطلاعات و فرهنگ عمومی بیمه باید ارتقاء یابد. اما از طرف دیگر نیز توقع عموم از بیمه ها بابت درک بهترشرایط ونیازها و طراحی خدمات بیمه ای  باتوجه به نگرش علمی تجربی .ملی و دینی عموم مردم کشور دور از انتظار است . 

دریکی از نشست های بیمه ای با چند کارشناس بیمه خارجی ، مطلبی مطرح شد که جای تامل دارد نامبرده از مسئولین می پرسید بیمه در ایران چه وجه تمایزاتی با بیمه در دیگر کشورها دارد.

پتانسیل های خوبی در کشور از نظر کارشناسی داریم که درکنار بررسی پیشرفت های صنعت بیمه جهانی واصول و رهنمود های اسلامی و با تکیه برعلوم مربوطه لازم است ، توسط این گروه جمع بندی و با توجه به نیاز عمومی اجرایی شود. مسلما دراین صورت است که شاهد رشد خوب صنعت بیمه خواهیم بود .

شاید صنعت بیمه ازجمله صنایعی باشد که نیروی جوان و فعال در کنار نیروهای با تجربه ،کارشناس و متخصص لازم است در کنار یکدیگر نقش آفرینی کنند.

 البته برخی نیروهای قدیمی که خود را وارث همیشگی صنعت بیمه می دانند و حاضر به دست کشیدن از میز مدیریت و تفکرات نه چندان مطلوب و بروز نیستند، باید جای خود را از مدیریت بعضی شرکت ها به کارشناسان واقعی اعم از جوان یا با تجربه دهند تا شاهد تحول موردنظر در صنعت بیمه کشور باشیم .

سرمایه گذاری درصنعت بیمه تا چه میزان قابل دفاع است ؟

سرمایه گذاری درصنعت بیمه باید مانند سایر  فعالیت ها وکسب وکار اقتصادی در یک حد متعادل و متوازن که مورد نیاز کشور است، صورت پذیرد. حد متعادل آن نیز نسبت متناسب پذیرش ریسک میزان سرمایه های ملی اعم از دارایی ونیروی انسانی است که در قوانین بیمه نسبت مجموع سرمایه و دارایی و ذخایر شرکت های بیمه با میزانی که می توانند تعهد بپذیرند اشاره شده است. البته این نسبت نیز می تواند با میزان تعامل با دیگر بیمه گران بین المللی و همکاری درباب قراردادهای اتکایی تغییر یابد.

در حال حاضر ظرفیت حضور شرکت های بیمه به صورت تخصصی در صنعت بیمه وجود دارد . دارا بودن سرمایه مناسب مالی با توجه به نوع و موضوع وحوزه یا حوزه های مورد فعالیت شرکت یعنی اموال ، اشخاص و.... طبق قوانین بیمه کشور تعریف می شود. اما درکنار توان مالی ، حضور کارشناسانی خبره وخوش فکر که توان شناسایی خواست مشتریان وتنظیم برنامه خدمات بیمه ای مطلوب را دارا باشد، نیز ضروری واجتناب ناپذیر است .

بکارگیری سیستم های بروز الکترونیکی در بخش مالی ، محاسبات وبرنامه ریزی وخدمات لازمه حضور قوی وکارای بیمه ها است .

درچندساله اخیر بحث ادغام و یا تجمیع شرکت های بیمه موجود درصورت اصرار سهامداران این گونه شرکت ها به فعالیت شرکت درحالت جنرال وعدم افزایش سرمایه این شرکت ها می تواند موضوع  مناسب باشد. اما مانع از حضور شرکت های بیمه جدید با سرمایه های مناسب مالی و انسانی متبحر نیست .شاید درصنعت بیمه تعداد شرکت های بیمه چندان مهم نباشد، بلکه توان آنها در پذیرش تعهدات و ریسک ها مهم بوده و اینکه بتوانند خدمات تخصصی در زمینه های مختلف بیمه شامل بیمه های اموال، عمر ، درمان وحوادث و.... ارائه دهند.

درحال حاضر نیاز به شرکت بیمه تخصصی و حضورش درصنعت بیمه به شدت احساس می شود و امیدواریم بزودی شاهد ورود بیمه های تخصصی درصنعت بیمه باشیم .درصورت ارائه خدمات توسط بیمه های تخصصی به معنای کامل کلمه رقابت را در بین شرکت های بیمه داخلی شاهد خواهیم بود و هریک از آنها می توانند ارائه دهنده خدماتی متمایز و نوین باشند.

در برخی زمان ها کار بعضی بیمه گران با ارائه نرخ وشرایط غیرمتعارف و محاسبه نشده و غیر واقعی را نه تنها رقابت بلکه  کارشناسان عنوان خود زنی برای عمل این گونه شرکت ها به کار می بردند و نتایج منفی آن برای صنعت بیمه ومردم مشخص خواهد شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صدور محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی از آغاز امسال تا پایان آبان ماه با 18 درصد رشد ارزشی و 17 درصد رشد وزنی همراه بود.

«محمود بازاری» افزود: در هشت ماه 2 میلیون و 310 هزار تن میوه و تره بار به ارزش 866 میلیون دلار صادر شد که در همسنجی با پارسال 19 درصد رشد وزنی و 59 درصد رشد ارزشی داشت.
وی اضافه کرد: در این مدت 160 هزار تن محصولات گل و گیاه به ارزش 401 میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی 5.4 درصد و از نظر ارزشی 40 درصد رشد کرد.
بازاری روند صادرات شیرینی و شکلات کشور را افزایشی توصیف کرد و گفت: در هشت ماهه امسال 330 هزار تن انواع شیرینی و شکلات به ارزش 549 میلیون دلار از کشور صادر شد که در همسنجی با پارسال از نظر وزنی سه درصد و از نظر ارزشی 34 درصد رشد را ثبت کرد.
بر پایه این گزارش، صادرات صنایع تبدیلی نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 30 درصد و از نظر وزنی 27 درصد بیشتر شد.
در نیمه نخست امسال مجموع صادرات غیرنفتی کشور به بیش از 56 میلیون و 644 تن کالا به ارزش 23 میلیارد دلار کالا از ایران رسید.
کشاورزی ایران ظرفیت بالایی برای رسیدن به بازارهای منطقه ای و اروپایی دارد که به گفته کارشناسان تحقق آن نیازمند به روز رسانی استانداردها بر اساس قواعد تجارت جهانی است.
میوه و سبزی جزو اقلام صادراتی کشور به شمار می رود؛ برابر آمار گمرک در نیمه نخست امسال صادرات میوه 17 درصد و سبزی 98 درصد رشد کرد.
در 6 ماهه نخست پارسال 974 هزار تن میوه به ارزش 633 میلیون دلار و 732 هزار تن انواع سبزی به ارزش 221 میلیون دلار صادر شده بود.

منبع: ایرنا
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شورای عالی اشتغال، یکی از اقدامات مهم، مطالبه گری از نهادهای مسئول در این عرصه است تا در برابر عملکردشان پاسخگو باشند و این امر در دوره حاضر، در پیش گرفته شده است.

محمد شریعتمداری در نشست با نمایندگان تشکل های کارگری استان قزوین که در محل وزارتخانه با حضور «حمیده زرآبادی»، نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی، افزود: تحریم های ظالمانه با هداف تاثیر بر شرایط اجتماعی انجام شده اند تا مردم را در برابر نظام سیاسی قرار دهند؛ در این شرایط، وزارتخانه مهمترین نهاد برای جلوگیری از این هدف است؛ زیرا با عمده جمعیت کشور سروکار دارد و نهاد اجتماعی دولت محسوب می شود.
وی ادامه داد: صیانت از اشتغال در شرایط کنونی یکی از سیاست های اصلی وزارتخانه بوده و لازم است با همکاری با کارفرمایان، از تعدیل نیروی کار موجود جلوگیری شود.
کمک مجلس برای همسان سازی حقوق بازنشستگان
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند کمک مجلس و سایر نهادهای کشور است و در لایحه بودجه برای حل این مساله اقدام می شود.
وی افزود: تصویب لایحه حمایت از معلولان، اقدام ارزشمندی در سال گذشته بود اما این امر نیازمند اعتبار مالی 12هزار و 500 میلیون تومانی است.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی شرکتی بنگاه های اقتصادی با حجم معاملات بالای یک هزار میلیارد تومان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی می تواند فشار موجود بر خزانه و دولت را کاهش دهد. «این امر خصوصاً در مورد شرکت های زیرمجموعه حاکمیت بیشتر ضرورت دارد.»
وی ادامه داد: در قانون برنامه، مبلغ 770 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری با هدف رشد هشت درصدی کشور پیش بینی شده بود که به واسطه آن تولید به رونق می رسید؛ اما در شرایط کنونی که به دستور رهبر معظم انقلاب 1.5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای اشتغال در نظر گرفته شد، باید مدیران تا آخرین میزان این بودجه را پیگیری کنند تا به اشتغال حداکثری ختم شود و همانند دو تجربه ناتمام در دولت های قبل نشود.
مسائل زنان باید درکشور به طور جدی مورد توجه قرار گیرد
شریعتمداری در ادامه گفت: سازمان بهزیستی می تواند با جلب مشارکت کارفرمایان و کارآفرینان برای کاهش حل مسائل اقشار آسیب پذیر گام بردارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآورشد: مسایل زنان باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد؛ از سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور، 50 تا 100 هزار خانوار تحت سرپرستی زنان زیر 40 سال قرار دارند که با توجه به پتانسیل اقتصادی خوب آنها می توان برای کاهش آسیب های این قشر با همکاری سایر بخشها گام برداشت.
وی با یادآوری اینکه از 622 مدیران این وزارتخانه در شستا، فقط 11 نفر زن هستند، افزود: در آسیب های اجتماعی نیز زنان بیشتر تحت فشار قرار دارند؛ از این رو نیامند توجه ویژه ای هستند.
پایان دادن به دعوا با سایر وزارتخانه ها بر سر تامین اجتماعی
شریعتمداری یکی از سیاست های مهم خود را «پایان دادن به دعوای حیدری- نعمتی بین این وزارتخانه و سایر وزارتخانه ها بر سر سازمان تامین اجتماعی» بیان کرد و گفت: هدف اصلی خدمت به مردم است؛ 75 درصد خدمات درمانی از طریق نهادهای درمانی بیرون از سازمان تامین اجتماعی انجام می شود و دعوای درون دولتی به منافع کارگران آسیب می رساند.
وی تاکید کرد: همه باید تلاش خود را بکار ببریم تا منابع مالی کارگران را صرف بنگاه های زیانده نکنیم؛ در این دولت تلاش بر آن است که بنگاهداری به حداقل برسد؛ همچنین برای سیاست گذاری بهتر، می خواهیم بازنشستگان در هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و نمایندگان کارگری بیشتری در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی حضور داشته باشند.
طلب 150 هزار میلیاردی از دولت
وزیر تعاون در ادامه با تاکید بر اینکه شفافیت یکی از شعارهای اصلی ما در این وزارتخانه است، اضافه کرد: اعلام اسامی مدیران تاکنون سبب مقابله با چندشغله بودن برخی از آنها شده است. اعلام صورت های مالی این شرکتها نیز به همین روال می تواند اثربخش باشد.
شریعتمداری یادآورشد: در مورد مطالبات تامین اجتماعی، حدود 150 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکاریم؛ مجلس امسال 50 هزار میلیارد تهاتر در نظر گرفته اما به دلیل اینکه ما به آن بانکها بدهی نداشتیم و در نتیجه قابلیت عمل پیدا نکرده، تمام تلاش در این جهت است که مطالبات تامین اجتماعی از دولت وصول شود.
ضرورت توجه به طرح کارورزی و حمایت از اقدامات اتاق بازرگانی
رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین نیز در این نشست خواستارمدیریت بازار پول و ارز شرکت های صادراتی و مشکل تبدیل درآمدهای صادراتی به ارز نیمایی شد و بر ضرورت توجه به طرح ارزنده کارورزی و حمایت از اقدامات اتاق بازرگانی استان قزوین تاکید کرد.
علیرضا کشاورز قاسمی ادامه داد: در راستای تحقق این خواسته، نیازمند برگزاری دوره های آموزشی بازاریابی برای فارغ التحصیلان رشته های زبان های خارجی هستیم.
 همسان سازی حقوق بازنشستگان
رئیس کانون بازنشستگان استان قزوین نیز در این نشست، همسان سازی حقوق بازنشستگان را بسیار مهم، اساسی و نیازمند تامین بودجه لازم دانست.
محمد اسدی گفت: حدود 72 هزار بازنشسته و مستمری بگیر در استان قزوین وجود دارد؛ برای اعطای وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به یک درصد از آنها توسط بانک رفاه، برخی از مراجعه کنندگان هفت سال در نوبت قرار دارند؛ نیاز است بودجه لازم به این امر اختصاص داده شود تا از این قشر حمایت لازم انجام شود.
 افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم
دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین نیز در این نشست گفت: با توجه به افزایش قیمت ها، نیاز به افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم است؛ اعطای بن های غیرنقدی دریافت کالا می تواند کمک موثری به جامعه کارگری باشد.
عیدعلی کریمی افزود: باوجود پیش بینی درمان رایگان در قانون، کارگران در این زمینه با محدودیت مواجه اند؛ با کمبود مراکز درمانی تامین اجتماعی، نپرداختن دیون تامین اجتماعی به بیمارستان های طرف قرارداد و نبود پرسنل و امکانات تخصصی نیز مواجه ایم و کارگران از دو تا 30 ماه دارای حقوق معوق هستند.
«عدم توجه به مسایل آنها، دولت را با چالش روبرو خواهد کرد و بهتر است به جای صرف مبالغ برای طرح کارورزی، بر امنیت شغلی کارگران فعلی تمرکز شود. در شرایط کنونی، عمده کارگران در کشور وضعیت قراردادی دارند.»

منبع: ایرنا
رییس کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی با بیان اینکه درک درستی از کارکرد بانک ها در کشور وجود ندارد، گفت: برخی تصور می کنند وظیفه بانک ها فقط پرداخت تسهیلات است.

«کورش پرویزیان» روز یکشنبه در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، افزود: بانک ها باید بتوانند با توانمندی های خود در بحث های خدمات الکترونیک، خدمات ارزی، تامین مالی و واسطه گری مالی، در زنجیره بخش خصوصی نقشی راهبردی ایفا کنند.
وی به تعدد بانک ها و موسسه های اعتباری و تعداد شعبه های آنها اشاره کرد و گفت: در سال 1357 به طور کلی 36 بانک در کشور فعال بود اما در سال 1377، قانون به تاسیس بانک ها مجوز داد که به این ترتیب، از سال 1380 تاکنون 36 بانک فعالیت خود را آغاز کرد.
به گفته وی، در کنار بانک ها و موسسه های اعتباری، تعداد زیادی موسسه های مالی غیرمجاز در کشور فعالیت می کند که به گفته «فرهاد حنیفی» معاون نظارتی بانک مرکزی، هفت هزار موسسه و بنا به گفته محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بیش از پنج هزار موسسه غیرمجاز در سال های اخیر در کشور فعالیت می کردند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، به تعدد شعبه های برخی بانک ها نیز اشاره و اضافه کرد: پست بانک هفت هزار باجه در سراسر کشور ایجاد کرد که این تعدد شعبه، باعث بی نظمی هایی در کشور شد.
** اصلاحی برای تسهیل کسب و کار در یک سال گذشته نداشتیم
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: با اینکه نمره ایران در شاخص سهولت کسب و کار نسبت به گذشته بیشتر شده، در رتبه بندی جهانی افت کرده است.
«حسین سلاح ورزی» به گزارشی با موضوع مروری بر جایگاه ایران در رتبه جهانی سهولت کسب و کار پرداخت و گفت: جایگاه ایران به این دلیل در شاخص سهولت کسب و کار افت کرده که سرعت اصلاحات در سایر کشورها افزایش یافته است.
وی با طرح این پرسش که چرا نمی توانیم جایگاهمان را در این رتبه بندی جهانی بهبود دهیم؟ گفت: در حالی که ما در یک سال گذشته هیچ اصلاحی در راستای سهولت کسب و کار نداشتیم، افغانستان هشت برنامه اصلاحی را پیاده کرده و کشورهای دیگری مانند ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز اقدامات اصلاحی قابل توجهی انجام داده اند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: از نظر شاخص سهولت کسب و کار، ایران در میان کشورهای حوزه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا)، از بین 20 کشور در رتبه چهاردهم قرار دارد.
وی ادامه داد: ایران در این رتبه بندی، بالاتر از کشورهایی مانند یمن، لیبی و سوریه قرار دارد.
سلاح ورزی اظهار داشت: در سهولت کسب و کار، ایران در طول دو سه سال اخیر به صورت مستمر کاهش جایگاه و نزول رتبه داشته است.
وی یکی از مشکلات برنامه ریزی در اقتصاد کشور را غیرواقع بینانه بودن این برنامه ها بیان کرد و گفت: در ماده 22 قانون برنامه ششم توسعه، قانونگذار هدفگذاری کرده که ایران از نظر سهولت فضای کسب وکار سالانه 10 رتبه ارتقا پیدا کند.
نایب رئیس اتاق ایران افزود: براساس سند چشم انداز، قرار بود تا سال 1400 در شاخص سهولت کسب و کار به رتبه نخست منطقه دست یابیم اما اکنون در رتبه ١٨ قرار داریم.
به گزارش ایرنا، هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران امروز با حضور «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی در اتاق ایران برگزار شد.
صفحه 1 از 3521

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395