مدیرعامل انرژی دانا گفت: شرکت‌های اکتشاف و تولید برای سود بردن از انجام سرمایه‌گذاری‌های خود، باید مجموعه‌ای از توانمندی‌ها را در حوزه‌های مختلف گرد هم آورند.

محمد ایروانی روز سه‌شنبه (۲۴ مهرماه) در نشست تخصصی «بررسی پارادایم‌های جدید در بالادستی صنعت نفت و گاز» در حاشیه چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو از مدیریت پروژه، مهندسی روسطحی، عملیات، بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، پژوهش و فناوری، ریسک، تامین مالی و حقوقی به عنوان مجموعه‌ای از توانمندی‌ها نام برد و افزود: تصمیم‌گیری‌های راهبردی، الگوی عملیات و سرانجام موفقیت شرکت‌های اکتشاف و تولید در سرمایه‌گذاری، در ارتباط با این حوزه‌های توانمندی شکل می‌گیرد.

وی به نقش شرکت‌های اکتشاف و تولید در افزایش تولید نفت اشاره کرد و یادآور شد: شرکت انرژی دانا به‌عنوان یکی از شرکت‌های اکتشاف و تولید موفق شده است یک قرارداد از سه قرارداد نفتی را برای توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب امضا کند. این قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم شرکت‌های انرژی دانا و زاروبژنفت امضا شده است.

مدیرعامل شرکت انرژی دانا تصریح کرد: این ۲ میدان (آبان و پایدار غرب) که به دلیل دوره عمر و همچنین سطح فعالیت‌های کشور همسایه افت تولید بالایی را تجربه می‌کنند، گزینه بسیار مناسبی برای به‌کارگیری فناوری‌های بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) هستند. در این ۲ میدان به‌طور ویژه از فناوری پمپ‌های درون‌چاهی استفاده خواهد شد. در نتیجه پیاده‌سازی این فناوری‌ها و دیگر فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده، ۶۷ میلیون بشکه به تولید تجمعی و با احتساب قیمت ۷۵ دلار برای هر بشکه نفت، حدود ۵ میلیارد دلار به ثروت ملی افزوده میشود.

ایروانی با تاکید بر این که شرکت‌ها در حوزه رشد باید تصمیم‌های کلیدی بگیرند که از جمله آنها می‌توان به انتخاب راهبرد و الگوی عملیات اشاره کرد، گفت: الگوهای مفهومی متنوعی برای این تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، از جمله الگوی گروه مشاوره بوستون برای راهبرد و الگوی مکینزی برای الگوی عملیات که انتخاب و سفارشی‌سازی آنها می‌تواند متناسب با نیازهای شرکت‌ها صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت انرژی دانا با بیان این‌که شرکت‌های اکتشاف و تولید در مسیر رشد و توسعه خود با مجموعه‌ای از ذی‌نفعان کلیدی در ارتباط هستند، تاکید کرد: توسعه و رشد این شرکت‌ها تنها با همکاری دولت، بازارهای مالی، تامین‌کنندگان و اکوسیستم فناوری میسر می‌شود، بنابراین مشارکت این بازیگران کلیدی می‌تواند رشد و توسعه شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی را با سرعت و سهولت بیشتری رقم زند.

چهارمین کنگره راهبردی نفت و نیرو به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی و هم‌اندیشی بی‌واسطه دست‌درکاران، نخبگان و متخصصان حرفه‌ای داخلی و خارجی از بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی، دیروز (سهشنبه، ۲۴ مهرماه) آغاز شد و امروز به کار خود پایان می‌دهد.

منبع: شانا

قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‎های نفتی سیوند، اسفند و دنا، میان شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت پتروایران امضا شد؛ قراردادی که با اجرای آن ظرف ۲۰ ماه آینده، تولید نفت از این میدان‌ها حداقل ۱۶ هزار بشکه در روز افزایش می‎یابد.

مراسم رسمی امضای قرارداد خدمات مهندسی، خرید کالا، حفاری، تکمیل، راه‎اندازی و تامین مالی چاه‎های میدان‌های سیوند، اسفند و دنا در منطقه سیری شرکت نفت فلات قاره ایران، امروز (چهارشنبه، ۲۵ مهر ماه) برگزار و این قرارداد بین عبدالحمید اسفندیارپور، معاون مدیرعامل این شرکت و رهام قاسمی، مدیرعامل پتروایران امضا شد.

این قرارداد که در هشت بسته کاری تعریف شده است، به شکل EPD و با اعتباری  حدود ۱۰۵ میلیون یورو اجرا می‎شود که هدف اصلی از اجرای آن، حفاری، تعمیر و تکمیل ۱۳ حلقه چاه در این سه میدان مشتمل بر حفاری چهار حلقه چاه جدید، حفاری مجدد‌ ۶ حلقه چاه و تعمیر سه حلقه چاه خواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت نفت فلات قاره ایران، این پروژه به‌طور کامل با توان کارشناسان و متخصصان ایرانی اجرا و دستگاه‎های حفاری ایرانی  استفاده می‌شود که با به‎کارگیری هر دستگاه،‌ حدود ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در مسیر نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های نفتی کشورمان، ۳۴ بسته کاری برای اجرا در سه شرکت تولیدی ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت فلات قاره ایران و نفت مناطق مرکزی ایران طراحی شده که در این میان، نخستین قرارداد به منظور نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی منطقه عملیاتی سیری شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شده است.

روز گذشته، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه کنگره نفت و نیرو اعلام کرد که نخستین قرارداد طرح نگهداشت و افزایش توان تولید میدان‌های نفتی برای میدان‎هایی از منطقه سیری امضا شده است که امروز (۲۵ مهر ماه) این قرارداد به طور رسمی به امضای طرفین رسید.

میدان نفتی سیوند (سیری C) در فاصله ۳۴ کیلومتری غرب جزیره سیری به طرف شمال غربی آن واقع در خلیج فارس است و حدود ۱۰۰ کیلومتر بالای خط مرزی قرار دارد. میدان اسفند (سیری E) نیز در جنوبی‎ترین نقطه ایرانی خلیج فارس در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی جزیره سیری بالای خط مرزی واقع شده و فاصله آن تا ساحل ایران حدود ۹۰ کیلومتر است.

منبع: شانا

 

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره تحریم ۲۰ شرکت و ۴ بانک ایرانی گفت: آمریکا هیچ محدودیتی برای اعمال فشار به دیگر کشورهایی که به آنها علاقه‌ای ندارد از جمله ایران برای خود قائل نیست.

 به نقل از اسپوتنیک، مسکو قویا با افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کرد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با این رسانه روس با اشاره به بیانیه جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ۲۰ شرکت ایرانی از جمله بسیج و چهار بانک ایرانی گفت: فارغ از دلایل و پیش فرض‌ها و اینکه تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه چه کشوری اعمال شده است، قویا با آن مخالفیم.

ریابکوف خاطرنشان کرد: غیرقابل قبول بودن تحریم‌های فراسرزمینی یکجانبه به عنوان یک ابزار سیاست خارجی موضع همیشگی ما بوده و هست.

وی گفت: ما شاهد این هستیم که آمریکا هیچ محدودیتی برای اعمال فشار به دیگر کشورهایی که به آنها علاقه‌ای ندارد از جمله ایران برای خود قائل نیست.

منبع: ایلنا

محمود بازاری با اشاره به سیاست‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم، رفع مشکل صنایع لبنی را مستلزم اعلام آمار دقیق میزان تولید شیر خام دانست.

 مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن بیان این نکته گفت: با ارائه آمار دقیق از میزان تولید شیر خام امکان برنامه‌ریزی برای تامین نیاز داخلی ، صادرات و در صورت لزوم واردات وجود دارد.

بازاری در ادامه با تشریح سیاست‌های دولت در رابطه با واردات و صادرات در کشور افزود: وزارت صمت هیچ‌گاه مدافع واردات نبوده و در شرایطی که کمبودی در بازار مواد اولیه وجود نداشته باشد و صنایع با تکیه بر مواد اولیه داخلی به فعالیت خود ادامه دهند نیازی به واردات نیست،‌اما در شرایطی که تنظیم بازار داخلی دچار مشکل شده و مواد اولیه صنایع تولیدکننده با کمبود مواجه شده باشد ناگزیر به طرح بحث ورود موقت برای تامین مواد اولیه خواهد بود.

مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه اظهارکرد: در حال حاضر به منظور تنظیم بازار داخلی وجبران کمبود مواد اولیه صنایع لبنی در بازارهای داخلی کشور برخی معتقدند ورود موقت شیرخشک صنعتی می‌تواند این امر را تسهیل کند. و در واقع با ورود موقت این محصول و تبدیل آن به فرآورده‌های لبنی می‌توان این محصولات را دوباره به چرخه صادرات بازگرداند. علاوه بر این ورود موقت شیرخشک صنعتی که منجر به صادرات شود می‌تواند موجب حفظ بازارهای صادراتی کشور شود و همچنین قیمت مواد اولیه صنایع لبنی را به تعادل برساند.

وی در ادامه صادرات را در شرایط فعلی کشور لازم دانست و توضیح داد: ارزآوری در شرایط فعلی کشور اصل مسلم است که در تنظیم سیاست‌ها لازم است به آن توجه کرد. با این حال در برخی موارد صادرات به نفع صنایع داخلی و بازار نبوده و لازم است در این مورد سیاست‌های متفاوتی اتخاذ شود. ممنوعیت و محدودیت در صادرات شیرخشک نیز در راستای تنظیم بازار و تامین نیاز داخلی کشور انجام شده‌است چراکه در صورت آزاد بودن صادرات بعد از ممنوعیت واردات این محصول، شاهد افزایش قیمت بودیم و به همین علت ممنوعیت و یا محدودیت در صادرات این محصول به تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت آن کمک کرده‌است.

مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌ریزی درباره واردات و صادرات محصولات در کشور را مستلزم ارائه آمار دقیق و رسمی از تولید دانست و گفت: با این حال ارائه آمار دقیق در این زمینه بسیاری از اختلافاتی که در این حوزه به وجود آمده را مرتفع خواهد کرد. چراکه لازم است بنگاه‌های تولیدکننده و صادرکننده از میزان مواد اولیه‌ای که در 6ماه پیش رو در اختیار دارند اطلاع دقیق داشته تا بتوانند در این زمینه با برنامه‌ریزی مواد اولیه خود را تامین کنند.

او همچنین ضمن اشاره به نگرانی دامداران و صنایع لبنی اضافه کرد: نگرانی دامداران، صنایع لبنی وصادرکنندگان هرکدام در جایگاه حقوق صنفی آنهاست و قابل بررسی است. با این حال ارائه آمار دقیق در رابطه با موجودی شیر خام در کشور می‌تواند این نگرانی‌ها را تا حد زیادی مرتفع کرد. بنابراین لازم است سیاست‌گذاری‌ها به نحوی باشد که حقوق مردم، تولیدکننده مواد اولیه و صادرکننده حفظ شود.

منبع:  شاتا

 

 

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به عرضه 760میلیارد تومان سهام و شرکت دولتی در اوایل آبان ماه در سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری‌های آبان ماه شامل ۱۰ بنگاه به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان در مزایده و سه شرکت با ارزش 550 میلیاردتومان از طریق بورس و فرابورس است.

به نقل از سازمان خصوصی سازی، سید جعفر سبحانی در خصوص واگذاری‌های سال جاری بیان کرد: «سردخانه شهید حقانی بندرعباس» با قیمت پایه ۱۳۶ میلیارد تومان عرضه می‌شود که در این مزایده خریدار باید ۲۵ درصد را به صورت نقد و بقیه را در اقساط سه ساله پرداخت کند.

 به گفته وی «سیلوی ارومیه»، «سیلوی مهاباد» و «سیلوی قدیم کرمانشاه» به ترتیب با قیمت پایه ۲۵، ۱۷.۵ و ۲۰ میلیارد تومان دیگر بنگاه‌هایی هستند که هفتم آبان ماه روی میز فروش خواهند بود و خریداران باید ۱۵ درصد را به صورت نقد و بقیه آن را در اقساط ۶ ساله بپردازند.

 مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: انبار‌های «سلماس آذربایجان غربی»، «بروجن»، «سراوان سیستان و بلوچستان» و «خاش» چهار انباری هستند که به ترتیب با قیمت‌های هفت، ۵۲، سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۲.۵ میلیارد تومان با حصه نقدی ۲۵ درصد و اقساط سه ساله به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

 سبحانی گفت: «ساختمان اداری و انبار ابرکوه» در استان یزد با قیمت پایه ۵۰۰ میلیون تومان نیز در میز واگذاری قرار دارد که خریدار باید ۲۵ درصد آن نقد و بقیه مبلغ را در اقساط سه ساله بپردازد.

 وی تاکید کرد: شرکت مادر تخصصی ۹ بنگاهی که در نوبت واگذاری قرار دارند، شرکت بازرگانی دولتی است.

 مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: ۲ قطعه زمین در شهرستان ساری که شرکت مادر تخصصی آن پشتیبانی امور دامی کشور است، با قیمت پایه ۲ میلیارد تومان و تمام آن به صورت نقدی واگذار می‌شود.

سبحانی در ادامه از واگذاری سه بنگاه در بورس و فرابورس به ارزش 550 میلیارد تومان خبر داد وافزود: «شرکت حفاری شمال» که سهم قابل عرضه 5 درصد مجموع سهم باقی مانده دولت است با قیمت پایه حدود 100میلیارد تومان واگذار می‌شود که ۳۰ درصد آن نقد و بقیه در اقساط ۲ ساله است.

 به گفته وی «شرکت فولاد اکسین خوزستان» با قیمت پایه 300میلیارد تومان، ۲۰ درصد نقد و بقیه در اقساط چهارساله نیز واگذار می‌شود.

 مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: واگذاری ۴۵ درصد «شرکت نورد و لوله اهواز» به شکل وکالتی از طریق فرابورس برگزار می‌شود.

 سبحانی تصریح کرد: قیمت پایه شرکت نورد و لوله اهواز ۱۴۲ میلیارد تومان است که خریدار می بایست ۲۵ درصد آن را نقد و بقیه را در اقساط چهار ماهه پرداخت کند.

منبع: ایلنا

امضای قرارداد خدمات نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی اسفند، سیوند و دنا‌ علاوه بر اینکه نخستین قرارداد اجرایی شده از طرح های 34 گانه شرکت ملی نفت ایران در راستای نگهداشت و افزایش تولید از میادین نفتی است، امکان افزایش توان تولید نفت این میدان ها به میزان روزانه 16 هزار بشکه در روز را فراهم می سازد.

 از شرکت ملی نفت ایران، با امضای قرارداد خدمات نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی اسفند، سیوند و دنا‌ میان شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت مهندسی و توسعه پترو ایران،‌ توان تولید از منطقه سیری فلات قاره به میزان 16 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

عبدالحمید اسفندیارپور، معاون مدیر عامل و مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره ایران در تشریح جزییات این قرارداد می گوید: قرارداد خدمات منهدسی، خرید کالا،‌ حفاری، تکمیل، راه اندازی و تامین مالی چاه های میادین سیوند و اسفند در منطقه سیری میان شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت مهندسی و توسعه پترو ایران امضا شده و نخستین بسته از طرح های نگهداشت و افزایش تولید میادین نفتی شرکت ملی نفت ایران است.

وی اضافه می کند: بر اساس این قرارداد حفاری و تکمیل 13 حلقه چاه در میدان های نفتی سیوند، اسفند و دنا در مدت 20 ماه انجام شده و میزان تولید میدان های مذکور تا 16 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

معاون مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران در ادامه، انجام این پروژه را به صورت EPDF و در قالب هشت بسته کاری عنوان کرده و می گوید: این پروژه در مدت 20 ماه و با مبلغ تقریبی 105 میلیون یورو انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه پترو ایران نیز با اشاره به تجارب مثبت این شرکت در توسعه میادین و همکاری های مشترک با شرکت ملی نفت و شرکت نفت فلات قاره ایران می گوید: تعامل موثر مجموعه پیمانکاری و کارفرما می تواند بر سرعت اجرای پروژه بیفزاید و با استناد به تجارب قبلی این شرکت با کارفرمای طرح، می توان گفت که امکان انجام این پروژه طی مدت زمانی کوتاهتر از 20 ماه نیز امکان پذیر است.

رهام قاسمی اضافه می کند: این قرارداد به دور از مسائل فرآیندی منعقد شده و 3 بخش کلی در حوزه حفاری را در بر می گیرد.

وی ادامه می دهد: اولین بخش مربوط به تامین دکل حفاری است که با توجه به در اختیار داشتتن 2 دستگاه سوپر رینگ و سابقه قابل قبول این دستگاه ها در حفر 11 حلقه چاه در فاز 20، به کارگیری در لایه نفتی پارس جنوبی و میدان نفتی فروزان، در این حوزه با قدرت وارد خواهیم شد.

قاسمی همچنین تجربه هشت ساله شرکت پترو ایران در تامین سرویس های خدمات حفاری به دکل های شرکت نفت فلات قاره ایران  و به ثمر رسیدن قراردادهایی به ارزش 500 میلیون دلار با این شرکت را ضامن دیگری برای اجرای پروژه نگهداشت و افزایش توان تولید در میدان های سیوند، دنا و اسفندیار می داند.

به گفته وی تنها چالش پیش روی این شرکت تامین حدود 40 درصد از تجهیزات و کالاهای موردنیاز برای اجرای این پروژه است که با تعامل مثبت با شرکت نفت فلات قاره ایران مرتفع می شود.

بر اساس این گزارش،‌ قرارداد خدمات نگهداشت و افزایش توان تولید میدان های نفتی اسفند، سیوند و دنا‌ نخستین قرارداد اجرایی شده از طرح های 34 گانه شرکت ملی نفت ایران در راستای نگهداشت و افزایش تولید از میادین نفتی است که با اجرایی شدن آن، توان تولید نفت این میدان ها به میزان روزانه 16 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

این قرارداد میان شرکت نفت فلات قاره ایران (کارفرما) و شرکت مهندسی و توسعه پترو ایران (پیمانکار) منعقد شده و هدف اصلی از اجرای آن حفاری، تعمیر و تکمیل 13 حلقه چاه در میادین سیوند (سیری C) و اسفند (سیری E) است که از این تعداد چهار حلقه چاه جدید،‌ 6 حلقه حفاری مجدد و 3 حلقه تعمیری خواهد بود.

این پروژه به طور کامل با توان کارشناسان و متخصصان کشورمان اجرا شده و مالکیت دستگاه های به کار گرفته شده نیز ایرانی است که با به کارگیری هر دستگاه حفاری،‌ حدود 150 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

شرکت ملی نفت ایران در راستای نگهداشت و افزایش توان تولید از میدان های نفتی و گازی، ‌34 پروژه طراحی کرده است که 28 طرح توسعه ای در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، چهار طرح در شرکت نفت فلات قاره ایران و 3 طرح نیز در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تعریف شده است و توسعه میدان های اسفند،‌ سیوند و دنا به عنوان نخستین قرارداد از این طرح ها به مرحله اجرا رسیده است.

میدان نفتی اسفند ( سیری E ) در 18 کیلومتری جنوب شرقی جزیره سیری واقع شده و شامل پنج سکوی دریایی، متشکل از 3 سکوی چاه، یک سکوی بهره برداری و یک سکوی مشعل است. این میدان دارای 29 حلقه چاه تولیدی و تزریقی بوده و تولید نفت از این میدان در حال حاضر حدود 60 هزار بشکه در روز است. میدان نفتی سیوند ( سیریC) با 18 حلقه چاه و میدان دنا (سیری D ) با 24 حلقه چاه در غرب جزیره سیری قرار دارند و حدود 100 کیلومتر بالای خط مرزی قرار دارند. تولید این میادین حدود 30 تا 35 هزار بشکه در روز است.

منبع: ایلنا

معاون ارزی بانک مرکزی دولت سازندگی با بیان اینکه بانک مرکزی می‌توانست در آن سال‌ها اجازه ثبت سفارش را ندهد، گفت: ارز را برای دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و نهادها سهمیه‌بندی کرده بودیم و برای هر بخشی بودجه ارزی ایجاد کردیم.

اصغر فخریه کاشان  درباره مهار افزایش قیمت ارز در دهه 70 اظهار داشت:‌ شرایط امروز و دهه 70 تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد. باید منصفانه قضاوت کنیم. در آن سال‌ها تحریم نبودیم و دست دولت و بانک مرکزی در مصرف ارز بسته نبود.

وی با تاکید بر اینکه در دهه 70 فرماندهی اقتصاد کشور تنها در یک بخش آن هم بانک مرکزی متمرکز شده بود، گفت: بانک مرکزی می‌توانست و این اختیار را داشت جلوی واردات بدون توجیه و بی‌رویه را بگیرد.

معاون ارزی بانک مرکزی دولت سازندگی با بیان اینکه بانک مرکزی می‌توانست در آن سال‌ها اجازه ثبت سفارش را ندهد، گفت: ارز را برای دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و نهادها سهمیه‌بندی کرده بودیم و برای هر بخشی بودجه ارزی ایجاد کردیم.

فخریه‌کاشان ادامه داد: در هر وزارتخانه‌ای اعلام کرده بودیم که به اندازه سهمیه خود می‌توانید مصرف ارزی داشته باشید و در آن زمان هم بخش خصوصی مانند امروز فعال نبود که بدون حساب و کتاب بخواهد واردات یا مصرف ارزی داشته باشد.

وی افزود: بخش خصوصی داشتیم اما سر نخ آن دست دولت بود و وزارتخانه‌هایی مانند وزارت صنایع، بازرگانی که بیشترین مصرف ارزی را داشتند باید طبق سهمیه‌بندی بانک مرکزی ارز را خرج می‌کردند.

فخریه کاشان یادآور شد: در آن زمان وزارت صنایع بی‌توجه به سهمیه‌ای که داشت اجازه واردات می‌داد و برای اینکه بتوانیم جلوی آن را بگیریم چک ارزی طراحی کردیم. برای مثال سقف چک یک وزارتخانه 2 میلیارد دلار بود و برای مصارف ارزی خود باید چک می‌کشید که اگر مجموع چک‌ها بالاتر از این رقم می‌رسید بانک مرکزی چک آن را قبول نمی‌کرد.

وی افزود: شرایط را اینگونه کنترل کردیم البته باز هم باید تاکید کنم در آن زمان تحریم نبودیم و بانک‌ها در اختیار ما بود. ارزی که به دست می‌آوردیم آزادانه مصرف می‌کردیم و اینگونه توانستیم با توجه به محدودیت ارزی جلوی افزایش قیمت دلار را بگیریم.

فخریه‌کاشان با اشاره به درآمدهای ارزی در دهه 70 گفت: در دولت سازندگی مجموع درآمدهای غیر نفتی و نفتی سالانه 8 میلیارد دلار بود البته تازه از جنگ خارج شده بودیم و تمام نیازهای کشور وارداتی بود. پوشک، پنیر، دستمال کاغذی، روغن تمام اینها از اقلام وارداتی بودند و مسافرانی که از خارج برمی‌گشتند با خودشان دستمال کاغذی می‌آوردند چرا که در کشور تولید نداشتیم.

وی ادامه داد: تنها یک کارخانه پنیر در کشور وجود داشت که آن زمان هر کیلو پنیر تولید داخل 55 تومان بود و پنیر وارداتی را هر کیلو10 تومان وارد می‌کردیم.

معاون ارزی بانک مرکزی دولت سازندگی گفت: در این شرایط تنها با مدیریت تقاضا توانستیم شرایط را کنترل کنیم اما الان چندصد هزار کانال برای تقاضا و مصرف ارز در کشور به وجود آمده. استانداری‌ها، سپاه، مناطق آزاد، بانک‌ها و... پول در اختیار دارند و آنها می‌توانند آزادانه دربازارها حضور داشته باشند و در نهایت به همین دلیل این افتضاح بالا می‌آید.

فخریه‌کاشان تاکید کرد: در آن زمان هم خرید دلارهای خانگی و احتکار ارز وجود داشت ولی راه تقاضا را بسته بودیم یعنی مردمی که دلار می‌خریدند جایی برای مصرف آن نداشتند. روزنه‌های دلالی را بسته بودیم بنابراین انگیزه‌ای برای احتکار ارز وجود نداشت.

وی تاکید کرد: وزارتخانه ها در آن زمان جرات ولخرجی‌ نداشتند. در وزارت صنعت همه چیز براساس سهمیه‌بندی‌های از قبل تعیین شده هزینه می‌شد نه اینکه مانند امروز در دو هفته 13 میلیارد دلار ثبت سفارش انجام می‌شود مدیران آن زمان جرات چنین کاری نداشتند چرا که ثبت سفارش باید در بانک مرکزی تایید می‌شد و اگر می‌دیدیم یک ریال بالاتر از سهمیه خود هزینه کرده‌اند به شدت با مدیران برخورد می‌کردیم.

فخریه کاشان تاکید کرد: البته در آن زمان فساد مانند امروز گسترده نبود. تازه از جنگ خارج شده بودیم و هنوز همه ایمان و تقوا داشتند. امروز فساد بسیار گسترده است و از هر فرصتی استفاده می‌کنند و به فکر منافع خود هستند.

وی با بیان اینکه چند عامل باعث شد که در دهه 70 با توجه به محدودیت‌های ارزی فراوان جلوی افزایش قیمت ارز را بگیریم، گفت: نبود تحریم‌ها، تمرکز فرماندهی اقتصاد در یک بخش، کنترل تقاضا، نبود تمایل به فساد از عواملی بودند که باعث کنترل بازار ارز شدند. امروز اما می‌بینیم شرکتی که 5 روزه ثبت شده اقدام به واردات کالاهای غیر اساسی با ارز دولتی می کند و تنها عامل آن این است که فرماندهی در اقتصاد وجود ندارد.

منبع: ایلنا

معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت ۲۱۰۰ شرکت تعاونی در بخش پتروشیمی خبر داد و گفت این تعداد تعاونی ۱۳ درصد تعاونی‌های صنعتی ایران را در بر می‌گیرند.

سید حمید کلانتری در همایش نقش تعاونی‌ها در حمایت و تامین مالی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۸ تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان و مصرف کنندگان داریم که ۵۴۸۰ واحد صنعتی را تحت پوشش خود درآورده اند.

وی افزود: ۹۹ هزار بنگاه تعاونی در سطح کشور در حوزه های مصرف، مسکن، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و پتروشیمی مشغول فعالیتند که فارغ از تعاونی‌های سهام عدالت، ۱۱ میلیون نفر در عضویت آنها هستند.

معاون امورتعاونی‌های وزارت کار ۱۵ درصد عرضه محصولات پتروشیمی را متعلق به تعاونی‌ها دانست و گفت: این سهم باید افزایش یابد و تعاونی‌های بیشتری در این حوزه فعال شوند تا هم سیاست‌های اصل ۴۴ بهتر به اجرا درآید و هم خصوصی سازی واقعی شکل بگیرد.

کلانتری در عین حال انجام فعالیت‌های اقتصادی در قالب حرکت‌های جمعی را موجب کاهش قیمت تمام شده، رقابت پذیری بهتر و فروش توآم با بازاریابی و عرضه مناسب دانست و گفت: چرا وقتی قیمت دلار متغیر می شود مواد اولیه واحدهای پایین دست را از طریق تعاونی‌ها تامین نمی‌کنیم که ارزان‌تر در آید؟ ما آن را صادر می‌کنیم که ارز بیشتری به دست بیاوریم و تولید داخل را زمین گیر می کنیم.

وی افزود: باید به صنایع پایین دستی پتروشیمی توجه بیشتری کنیم چون وقتی سیاست ما نگاه حداکثری به صنایع پایین دستی باشد موجب رونق آنها می‌شود و در نتیجه مواد اولیه وارداتی را خودمان در داخل تولید می‌کنیم و حمایت از کالای ایرانی به معنای واقعی اتفاق می‌افتد.

به گفته معاون وزیر تعاون، نظام سیاست‌گذاری کشور باید به ارزش افزوده و گسترش صنایع پایین دستی توجه ویژه‌ای داشته باشد و سهم تعاونی‌های تامین نیاز در بازار محصولات پتروشیمی و صادرات آن گسترش یابد.

کلانتری افزود: در شرایطی که اقتصاد ایران وابسته به نفت و درآمدهای نفتی است باید  تعاونی‌ها را در این حوزه فعال کنیم و زمینه انتقال دانش و تجربه به آنها را در این زمینه به وجود آوریم.

وی ابراز امیدواری کرد: با ایجاد سه جانبه گرایی میان دولت، بخش تعاونی و خصوصی و تولیدکنندگان، زمینه پیوند میان تعاون، بورس و پتروشیمی فراهم شود و تعاونیها سهام واحدهای پتروشیمی را خریداری کنند.

همایش تولید و توسعه پایدار، صنایع پایین دستی پتروشیمی و تعاون، ترکان مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد ، مدیرعامل بورس کالا، جمعی از نمایندگان مجلس و معاونان و مسئولان بخش تعاون ، بورس و پتروشیمی در برج میلاد برگزار شد. در این همایش همچنین از معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به پاس خدمات صادقانه از سوی نمایندگان بخش تعاون تقدیر به عمل آمد. وی پیشتر از تقدیم استعفای خود در راستای اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان خبر داده بود.

منبع: ایسنا

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که موضوع قیمت گذاری گندم در شورای اقتصاد مطرح شود ابراز امیدواری کرد که دبیرخانه این شورا که بر عهده سازمان برنامه و بودجه است هر چه زودتر جلسه مربوطه را برگزار کنند.

 محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی صبح (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران، درباره انتقادات درباره عدم قیمت گذاری گندم، اظهار کرد: این موضوع باید در شورای اقتصاد پیگیری شود و من نیز امیدوارم که دبیرخانه این شورا که بر عهده سازمان برنامه و بودجه است هر چه‌ سریع‌تر در این باره تشکیل جلسه داده و موضوع مطرح و به تصویب برسد.

وی با اشاره به تاکید معاون اول رییس جمهوری مبنی بر لزوم برگزاری جلسه  شورای رقابت برای تعیین قیمت گذاری گندم،ظرف یک هفته‌ ، گفت‌: بر اساس نامه نگاری هایی که ما با معاون اول رییس جمهوری داشته ایم ایشان یکی، دو هفته‌ گذشته به سازمان برنامه در این زمینه  ابلاغیه‌ای صادر کردند تا ظرف یک هفته‌ تکلیف قیمت گذاری گندم مشخص شود.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به پرسشی درباره قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای گندم با امتناع از بیان قیمت پیشنهادی این وزارتخانه، خاطر نشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی موظف است تا در ارتباط با کشت‌های پاییزه پیشنهادات خود را تقدیم به شورای اقتصاد کند و دبیر خانه شورا نیز قیمت ها را بررسی و در جلسه مربوطه ارائه دهد.

منبع: ایسنا

بانک "گلدمن‌ساکس" هشدار داد سیاست‌های خصمانه آمریکا می‌تواند یکی از دلایل اصلی کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان باشد.

 به نقل از بلومبرگ، پس ازآن‌که وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم های جدیدی علیه تجار، شرکت‌ها و مقام‌های دولت روسیه وضع کرد، بانک مرکزی روسیه در بازه زمانی آوریل تا ژوئن امسال، ۸۵ میلیارد دلار از ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی‌های دلاری در اختیار خود را فروخته است. واشنگتن در ماه آوریل ۱۲ شرکت و ۱۷ فرد روس را به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا تحریم کرد.

در گزارش بانک گلدمن ساکس با هشدار نسبت به این‌که اعمال افراطی تحریم‌ها، جایگاه دلار را به عنوان ارز نخست جهانی به خطر می‌اندازد آمده است: بانک مرکزی روسیه احتمالا بخش بزرگی از دارایی‌های دلاری و شاید کلیه اوراق قرضه وزارت خزانه داری در اختیار خود را فروخته است و آن ها را به یورو یوان تبدیل کرده است و این معادل نیمی از میزان کاهش ذخایر دلاری کشورهای جهان در سه ماهه دوم سال است.

طبق اعلام صندوق بین المللی پول، حجم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان به ۶۲.۵ درصد کاهش یافته است و این در حالی است که سهم یورو و یوان رو به افزایش است. یکی از کارشناسان بانک گلدمن ساکس در همین رابطه گفت: در صورتی که دیگر دارندگان بزرگ ذخایر دلاری نیز دست به اقدام مشابهی بزنند، سهم دلار از ذخایر جهانی از این هم بیشتر کاهش خواهد یافت.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 3269

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395