چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 11:11

هزینه‌کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی دولت برای کرمانشاه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: استاندار کرمانشاه در مجموع صرف هزینه‌ها در زلزله را برای دولت ١٠ هزار میلیارد و ٨۵۵ میلیون تومان عنوان کرد که در قالب تسهیلات کم بهره و وام‌هایی که امهال شده بوده است.

روز گذشته نشست خبری تشریح خدمات دولت به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه با حضور علیرضا معزی دبیر شورای اطلاع رسانی دولت، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، ایرج حریرچی سخنگو و قائم مقام وزارت بهداشت، مرتضی سلیمی معاون سازمان هلال احمر کشور، مصطفی نجار دبیر ستاد بحران کشور و علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد.

بازوند ضمن اشاره به انسجام ملی موجود در کشور در زمان زلزله اظهارکرد: ٩ شهر، ٢٣ شهرستان، ١٩ بخش و ۵١ دهستان در این زلزله دچار آسیب شدند، در نظر بگیریم که راه‌های این استان‌ها صعب العبور بودند و برخی برای انتقال مصدومان حتی جاده‌های مناسب نیز نداشتند اما با مدیریت خوب این عملیات انجام شد.

وی با اشاره به اینکه بعد از زمان پایان عملیات فرد دیگری از مجروحان و یا جانباختگان پیدا نشد گفت: همین امر نشان دهنده این است که بعد از زمان اعلام پایان عملیات در ساعت ١١ صبح روز بعد زلزله به واقع عملیات به اتمام رسید. ١١هزار نفر نیروی زبده در این شهرستان ها مشغول بودند که در دیگر زلزله‌ها این این همکاری بی سابقه بود که یکی از دلایل آن امداد و نجات به موقع و البته هوشمندی و پیش فرض‌های قبلی مردم بود.

استاندار کرمانشاه با اشاره به وقوع پس لرزه‌های بسیار بعد از وقوع زلزله اصلی نیز تصریح کرد: بیش از ۵۴۰۰ پس لرزه اتفاق افتاد و این اتفاقات کار ما را در بحث بازسازی سخت می‌کرد که مجبور بودیم در بخش اسکان موقت به سراغ کانکس‌ها برویم. همچنین یکی دیگر از مشکلات این بود که زلزله موجب آلودگی آب شد که وزارت نیرو با واکنش سریع مشکلات را حل و فصل کرد.

وی با اشاره به دو نکته دیگر قابل تأمل در زمان بعد از زلزله گفت: بعد از زمان زلزله زندگی عادی مردم جاری بود و حالت عادی خود را از دست نداد. همچنین وجود فضای مجازی نیز نکات مثبتی را ایجاد می‌کرد که حتی در مواردی باعث می‌شد برخی نکات ناپیدا در زلزله آشکار شود.

بازوند با اشاره به اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده اظهار کرد: ٩۴هزار چادر از سوی هلال احمر و ١١هزار چادر نیز از سوی مردم توزیع شد.

وی درباره بحث اسکان در کانکس نیز گفت: تجربه بسیار خوبی بود که داخل هر یک از خانه‌های کانکس بود که البته این امر برای شهر تحقق ناپذیر بود اما مسئله خوبی که در این راستا اتفاق افتاد تشکیل نشدن شهرک‌سازی با کانکس‌ها بود. همچنین در بحث دام نزدیک به ١٨ هزار دام تلف شدند که دولت به ازای هر دام ۶٠٠ هزار تومان و به ازای دام های سنگین سه میلیون تومان پرداخت کرد.

نجار ضمن بیان اینکه باتوجه به شرایط حاکم، سردی و تاریکی هوا رکورد خوبی در انتقال و خدمات رسانی داشتیم، اظهار کرد: بحث انتقال ۷هزار و ۸۱۷ انتقال مجروح با توجه به مسافت کار دشواری بود. تشکیل بیش از ۶۰۰ جلسه مدیریت بحران، امکانات رفاهی، توزیع ۱۰۰ هزار بسته غذایی و اعزام ۱۲۰ اکیپ تامین آب و برق، تامین سوخت و مخابرات استقرار ۱۴۷ کانکس بهداشتی، تانین ۴ هزار چشمه و سرویس بهداشتی، تامین علوفه و پرداخت خسارت دامی از جمله اقداماتی بود که دولت انجام داد. با توجه به وسعت حادثه امدادرسانی در ۷۲ سرعت انجام شد که یک رکورد است.

وی افزود: جانباختگان این حادثه ۶۲۱ نفر بودند که از این تعداد ۲۷۲ نفر مرد و ۳۴۹ نفر زن بودند. همچنین ۹ شهرستان و ۱۹۳۰ روستا در این حادثه دچار خسارت شد. امدادرسانی به افراد در این زلزله در قیاس با سال های گذشته بی سابقه بود. حدود ۱۱ ساعت فعالیت های امداد و نجات انجام شد و پس از آن تقریبا کار امداد و نجات به پایان رسید و این نشان دهنده حضور به موقع نیروهای امدادی بود.

دبیر ستاد بحران کشور ضمن بیان اینکه برای واگذاری کار به دستگاه های مختلف و جلوگیری از موازی کاری جلسه ای بلافاصله پس از حادثه تشکیل شد، گفت: پس از تشکیل جلسه، امداد و نجات روستاها به سپاه پاسداران و هلال احمر واگذار شد و امدادرسانی به شهرها نیز توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعیت هلال احمر صورت گرفت. قریب به ۲۵۰ کیلومتر برای هر نفر مجروح انتقال صورت گرفته که رکورد قابل تاملی است؛ ساعت ۳ روز حادثه پایان عملیات امداد و نجات اعلام شد.

مشکل امنیتی در کرمانشاه نداشتیم

استاندار کرمانشاه در خصوص مسائل امنیتی پس از وقوع زلزله در کرمانشاه اظهار کرد: خوشبختانه پس از زلزله نیروهای زیادی از مرزبانی و سپاه و ... در منطقه حضور داشتند و اسکان موقت اهالی کنار منازل آنها سبب شد امنیت بهتری برقرار شده و خود افراد از وسایل شان نگهداری کنند. می توانم بگویم مشکل امنیتی  در این باره نداشتیم.

وی در پاسخ به این پرسش که بیشتر انتقادها به نتیجه کار ساخت و سازهاست درباره آمار دو هزار و ۶۰۰ نفر کانکس نشین ها پس از گذشت یک سال از وقوع زلزله بیان کرد: ما پیش از وقوع زلزله ۶۳۰۰ خانه با پروانه ساخت داشتیم که تخریب شدند در حال حاضر پروانه های واحدهای تخریبی را دولت به صورت رایگان در اختیار افراد قرار داده است به معنای دیگر هزینه پروانه ساخت را دولت پرداخت کرده است و در حال حاضر به جای ۶۳۰۰ پروانه ساخت ۱۰ هزار و ۴۰۰ پروانه ساخت صادر کرده ایم. حال اینکه اگر فرداروز واحدهایی که در این مناطق ساخته می شوند خالی بماند و مستاجری نباشد ما با یک مشکل عدم برنامه ریزی رو به رو می شویم که البته این بدترین شکل ماجراست.

بیمارستان سر پل ذهاب افتتاح می شود

حریرچی در پاسخ به این سوال که بیمارستان سرپل ذهاب در این حادثه فرو ریخت و آیا اقداماتی برای شناسایی بیمارستان هایی که در سطح کشور نیاز به مقاوم سازی دارند صورت گرفته، بیان کرد: سال ۹۳ مطالعه بزرگی را در این خصوص انجام دادیم و مقاومت بیمارستان ها در برابر زلزله بررسی شد. تعداد قابل توجهی از بیمارستان های کشور نیاز به مقاوم سازی دارند و در ۸۰ درصد موارد این مقاوم سازی ها انجام شده است. متاسفانه در تهران پیشرفت کمتر از مورد انتظار بوده است. اکثر بیمارستان های کشور قدمتی بالای ۱۵ سال دارند و بازسازی برخی از آنها مقرون به صرفه نیست و بهتر است که یک بیمارستان جایگزین ساخته شود اما در برخی از شهرها ما این مشکل را داریم که حتی وقتی بیمارستان ۲۰۰ تخته جایگزین بیمارستان قبلی می کنیم، مردم به دنبال همان بیمارستان سابق هستند.

وی افزود: بیمارستان سرپل ذهاب آماده افتتاح است و طی ۳-۲ هفته آینده با حضور وزیر بهداشت افتتاح می شود.

سلبریتی هایی که نمی توانند کمک های مردمی را هزینه کنند آن را به هلال احمر بدهند

نجار در خصوص کمک های مردمی که توسط سلبریتی ها جمع آوری شد و هنوز هم برخی از آنها کمک های جمع آوری شده را در حساب های خود نگاه داشته اند. گفت: ما برای جمع آوری کمک های مردمی دستورالعمل های مشخصی داریم تا پس از آن بتوانیم حساب و کتاب آن را مشخص کنیم. ما همواره از فرهیختگان، ملت ایران، هنرمندان و ورزشکاران در زمینه جمع آوری کمک های مردمی تشکر کرده ایم. آنچه مورد بحث بوده، شفاف سازی و با برنامه عمل کردن درباره هزینه کردن کمک های مردمی است.

وی ضمن بیان اینکه اولویت اساسی ما در حال حاضر بازسازی منطقه زلزله زده است، افزود: از کسانی که کمک های مردمی را در اختیار دارند و نمی توانند به صورت فردی آن را هزینه کنند، خواهش می کنیم آن را در اختیار هلال احمر قرار دهند، ضمن اینکه ما نمی توانیم بگوییم اعتماد به هلال احمر نبوده است، چرا که میلیاردها تومان به حساب کمک های مردمی هلال احمر و حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) از طرف مردم واریز شد.

 

 

خواندن 348 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395