چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 11:10

رشد 55درصدی صادرات به عراق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: عراق برای نخستین بار در صدر کشورهای هدف صادراتی ایران نشست.

به گزارش تارنمای سازمان توسعه تجارت ایران، «محمدرضا مودودی» اضافه کرد: در هفت ماهه امسال صادرات کالاهای ایرانی به عراق 55 درصد رشد کرد و به پنج میلیارد و 700 میلیون دلار رسید.
وی ادامه داد: با وجود محدودیت‌های ایجاد شده، صادرات به چین 11 درصد از لحاظ ارزشی رشد داشت و رتبه دوم به این کشور تعلق گرفت.
این مسوول یادآوری کرد: کشورهای همسایه ظرفیت یک هزار میلیارد دلار واردات کالا را دارند و اگر ما بتوانیم بخشی از این بازار را تامین کنیم، حتما می توانیم کسری بازار سایر کشورها را جبران کنیم.
رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی
به گفته معاون سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات غیرنفتی در هشت ماهه امسال (با احتساب میزان صدور آبان ماه) به 27 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که این میزان از لحاظ ارزشی 13 درصد رشد کرد.
وی ادامه داد: سهم میعانات گازی و پتروشیمی 10 میلیارد تا 11 میلیارد دلار بود و ارزش صادراتی بخش صنعت با 21 درصد رشد، به 12 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید که این موضوع نشاندهنده رونق تولید در کشور است.
مودودی افزود : به دلیل توقف صادرات فرش به آمریکا این گروه با ١٤ درصد کاهش ارزش صادرات روبرو بود اما در بخش کشاورزی با 22 درصد رشد به 2 میلیارد دلار صادرات رسیده ایم.
«در مجموع در هفت ماهه امسال تراز تجاری مثبت یک میلیارد دلار بود».
وی درباره آمار ثبت سفارش گفت: تا نیمه آبان ماه 61 میلیارد و 500 میلیون یورو تقاضای ثبت سفارش داشتیم که بانک مرکزی 20 میلیارد یورو ارز را تامین کرده و بر اساس برآورد ما به 25 میلیارد یورو نیاز است.
به گفته وی، اگر با همین روند پیش رویم، نیاز ارزی تامین می‌شود و برای تامین کالاهای اساسی مشکلی نخواهیم داشت.
هفتم آبان ماه رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از افزایش ارزش تجارت خارجی ایران به افزون بر 53 میلیارد و 500 میلیون دلار از آغاز امسال تا پایان مهرماه خبر داد.
به گفته «فرود عسگری»، در این مدت 67 میلیون و 362 هزار تن صادرات غیرنفتی به ارزش 27 میلیارد و 229 میلیون دلار به بازارهای هدف فرستاده شد و تراز تجاری کشور نیز به مثبت 926 میلیون دلار رسید.
وی اعلام کرد: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه پارسال 13.35 درصد از نظر ارزش دلاری رشد کرد.
«میزان واردات قطعی کالا به کشور نیز 18 میلیون و 929 هزار تن به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار بود».
به گفته وی، میزان واردات کشور در این مدت نسبت به هفت ماهه پارسال 8.68 درصد از نظر وزنی و 11.7 درصد از حیث ارزش دلاری کاهش نشان می دهد.

منبع: ایرنا
خواندن 124 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395