چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 11:03

تشر ترامپ به سعودی ها نفت را ارزان کرد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک روز پس از این که عربستان اعلام کرد ممکن است برای مقابله با کاهش تقاضا عرضه را کمتر کند، دونالد ترامپ برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت در توییتر خود نوشت: امیدوار است اوپک تولید نفت خود را محدود نکند و قیمت ها بر مبنای عرضه، باید بسیار پایین تر باشد.

این توییت جدیدترین تلاش ترامپ برای تاثیرگذاری روی سیاست اوپک در توییتر است. رییس جمهور آمریکا امسال چندین بار در توییتر اوپک را خطاب قرار داده و این گروه را بابت افزایش قیمت های نفت سرزنش کرده و به اعضای آن دستور داده برای پایین بردن قیمت نفت اقدام کنند. جدیدترین موضع ترامپ پس از افت چشم گیر قیمت های نفت مطرح شده است. قیمت نفت آمریکا طولانی ترین روند کاهشی را طی کرده و وارد روند نزولی شده است.

قیمت  نفت طی پنج هفته گذشته تحت تاثیر ریزش بازارهای سهام جهانی، افزایش عرضه نفت و ضعیف شدن دورنمای رشد تقاضا برای نفت، روند کاهشی پیدا کرد. افت ناگهانی قیمت نفت از بالاترین رکورد چهار سال اخیر، اوپک و متحدان اش شامل روسیه را ناچار کرد درباره نحوه مدیریت بازار بازنگری کنند.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که روز یکشنبه در ابوظبی دیدار کرد، اعلام کرد: عرضه نفت سریع تر از تقاضا رشد کرده و این اتحاد ممکن است ناچار باشد دور جدیدی از کاهش عرضه را اجرا کند. همان  روز خالد الفالح اظهار کرد: صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش خواهد یافت.

فالح روز دوشنبه در یک کنفرانس نفتی در ابوظبی گفت: تحلیل فنی نشان می دهد که لازم است میزان عرضه یک میلیون بشکه در روز از سطح اکتبر کاهش پیدا کند.

تولیدکنندگان نفت محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی و تقویت قیمت ها آغاز کردند. این سیاست موفق شد سطح ذخائر را کاهش داده و قیمت ها را بالا ببرد. با این حال این گروه در ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد میزان تولید خود را مجموعا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد. از آن زمان تولید روسیه به بالاترین رکورد خود از دوران شوروی سابق رسیده و عربستان سعودی اعلام کرده قصد دارد ۱۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر تولید کند. در این بین، تولید آمریکا از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر رفته و روسیه را به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان پشت سر گذاشته است.

ترامپ، توییت به اوپک را در آوریل دو ماه پیش از برگزاری نشست ژوئن این گروه آغاز کرد. جدیدترین توییت وی تنها چند هفته پیش از نشست بعدی این گروه انجام گرفته است.

دولت ترامپ برای جبران تاثیر تحریم ها علیه ایران که سومین عضو بزرگ اوپک است تا حد زیادی روی ادامه افزایش تولید عربستان سعودی حساب می کند. تحریم ها حدود یک میلیون بشکه در روز از صادرات ایران را کاهش داده است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تحلیلگران انرژی افزایش قیمت های نفت در سال جاری را به تحریم ها نسبت داده اند. قیمت های نفت ماه گذشته که مهلت دولت ترامپ به واردکنندگان نفت برای به صفر رساندن خریدشان از ایران نزدیک شده بود به بالاترین رکورد در چهار سال گذشته صعود کرده بود. اما از سوی دیگر روابط میان آمریکا و عربستان سعودی با قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در ترکیه تیره شده است.

در نتیجه قیمت نفت به دنبال فشار ترامپ بر اوپک برای عدم کاهش عرضه، بیش از یک درصد سقوط کرد و نفت برنت به پایین ۷۰ دلار بازگشت.

به نوشته ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۸۷ سنت یا ۱.۵ درصد کاهش یافت و به ۵۹.۰۶ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۹۵ سنت یا ۱.۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۶۹.۱۷ دلار در هر بشکه رسید. هر دو قیمت پایه بیش از ۲۰ درصد از اوج قیمتشان در اوایل اکتبر سقوط کرده اند.

به گفته تحلیلگران بانک آمریکا مریل لینچ، تولید فزاینده در آمریکا به همراه عرضه بالاتر از سوی عربستان سعودی و روسیه، بر توازن بازار نفت تاثیر منفی گذاشته است. بدین ترتیب ذخائر نفت خام دوباره رو به افزایش گذاشته است. این بانک انتظار دارد تولید نفت آمریکا که به رکورد ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز صعود کرده در سال ۲۰۱۹ از مرز ۱۲ میلیون بشکه در روز عبور کند و آمریکا را از نظر تامین انرژی خودکفا کند.

اما عربستان سعودی با نگرانی فزاینده به پیشی گرفتن میزان عرضه از مصرف چشم دوخته و نگران تکرار ریزش قیمت سال ۲۰۱۴ است. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز دوشنبه اظهار کرد: اوپک با این نظر موافق است که لازم است میزان عرضه در سال ۲۰۱۹ حدود یک میلیون بشکه در روز نسبت به سطح تولید اکتبر کاهش پیدا کند.

براساس گزارش رویترز، معامله گران اظهار کردند: رشد ارزش دلار آمریکا که روز سه شنبه به بالاترین حد در ۱۶ ماه اخیر رسید نیز بر معاملات نفت تاثیر منفی گذاشت و خرید نفت را برای کشورهایی که از ارزهایی غیر از دلار آمریکا استفاده می کنند گران تر کرد.

اما رئیس دوره ای اوپک در این خصوص اعلام کرد: اوپک به دنبال برقراری توازن در بازار نفت است و مسئولیتش پاسخگویی به خواسته های رئیس جمهوری آمریکا نیست.

 به گزارش خبرگزاری پلاتس از ابوظبی، سهیل المزروعی در واکنش به پیام توئیتری دونالد ترامپ مبنی بر این که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تولید خود را کاهش نمی دهد، گفت: اوپک به فشارهای ایالات متحده  آمریکا برای پایین آوردن قیمت های نفت خام پاسخ نمی دهد، بلکه به دنبال حفظ ثبات و توازن در بازارهای جهانی است.

وی افزود: اوپک دنبال پاسخ به نیازهای سیاسی نیست، ما کاری را که برای برقراری  توازن بین عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت خام لازم است انجام می دهیم و کارهای دیگر وظیفه اوپک نیست.

وزیر انرژی امارات تصریح کرد: مسئولیت اوپک بالا بردن یا پایین آوردن قیمت های جهانی نفت خام نیست، وظیفه ما حفظ توازن در بازارهای جهانی است و باید جلوی مازاد عرضه و کمبود عرضه را بگیریم.

در این راستا به دلیل نوسانات قیمت نفت و وجود ابهامات در بازار، صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اعلام کرد: کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه ممکن است از قیمت های بالاتر در سال ۲۰۱۹ سود ببرند اما ابهامات اقتصادی روی رشد آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در جدیدترین گزارش اقتصادی منطقه ای صندوق بین المللی پول برای منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان (MENAP) که روز سه شنبه منتشر شد، نسبت به ریسکهای متعددی که دورنمای این منطقه را تیره کرده است، هشدار داده شد.

این ریسکها شامل محدودیت سریعتر از حد انتظار شرایط مالی جهانی و تشدید تنشهای تجاری است که ممکن است رشد جهانی را متاثر کرده و به شرکای تجاری این منطقه آسیب بزند.

ریسکهای مذکور ممکن است باعث وخامت فضای بازار مالی شده و نوسان بزرگتری در بازار مالی ایجاد کنند. در نتیجه چالشهای مالی برای کشورهایی که سطح بالایی بدهی یا نیاز برای فاینانس مجدد دارند تشدید می شود.

کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه برای درآمد دولت معمولا به صادرات نفت متکی هستند. نوسان بازار نفت در بحبوحه عدم تعادل عرضه و تقاضا موجب شد شماری از کشورها به خصوص در منطقه خلیج فارس درصدد برآیند تا اقتصاد خود را از وابستگی به نفت خارج کرده و مشاغل بیشتری را در سایر بخشهای اقتصاد ایجاد کنند. صندوق بین المللی پول در این گزارش کشورها را به انجام اصلاحات بیشتر تشویق کرد.

با وجود هشدار صندوق بین المللی پول، چشم انداز رشد صادرکنندگان و واردکنندگان نفت این منطقه مطلوب مانده اما از وضع مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران اندکی دستخوش تغییر شده است.

طبق پیش بینی صندوق، با وجود دورنمای ضعیف تر برای ایران با توجه به بازگشت تحریم های آمریکا، اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۲ درصد در سال ۲۰۱۹ رشد خواهد کرد.

اگر قیمت نفت همچنان افزایش پیدا کند ممکن است عزم صادرکنندگان نفت برای اصلاحات اقتصادی را ضعیف کرده و فشار روی واردکنندگان نفت را تشدید کند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد اقتصاد کشورهای واردکننده نفت در منطقه شامل مصر، لندن، مراکش، پاکستان، سوریه و تونس ۴.۵ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد خواهند کرد اما نرخ رشد آنها به چهار درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا می کند.

 

خواندن 85 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395