چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 10:32

اطلاعات تکميلي

  • روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رضایت بخش نیست  

برگزیت خوب وجود ندارد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد: بعد از اینکه در سال 2016 مردم بریتانیا در همه پرسی رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا دادند، مذاکرات بر سر چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. اما روند مذاکرات به گونه ای بوده که امید ها نسبت به خروج موفقیت آمیز بریتانیا از اتحادیه اروپا در لندن و بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) روز به روز در حال کمرنگ شدن است.

انتخابات زودهنگامی که ترزا مِی در ژوئن 2017 و با هدف مستحکم کردن جایگاه خود در پارلمان بریتانیا برگزار کرد  نتیجه عکس برای وی در پی داشت و جِرمی کوربین رهبر کاریزماتیک حزب کارگر با توجه به پیروزی های حزبش و تصاحب چند کرسی دیگر در پارلمان، حالا خود را برای تصاحب پست نخست وزیری بیش از هر زمان دیگری نزدیکتر می بیند.

اما مشکلات به وجود آمده برای بریتانیا در مذاکرات برگزیت تنها به سیاست داخلی این کشور ختم نمی شود. فعالیت چندین شرکت بزرگ مانند ایرباس و خودروسازی تویوتا هم به دلیل نامعلوم بودن وضعیت اقتصادی بریتانیا بعد از برگزیت در هاله ای از ابهام قرار گرفته و به نظر می رسد که این وضعیت حتی تا چند سال بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

دو دستگی در بین طرفداران خروج از اتحادیه اروپا

دو دستگی در بین طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث شده که موقعیت دولت ترزا مِی  در مذاکرات با اتحادیه اروپا به شدت تضعیف شود. تضعیف شدنی که تاکنون به قیمت برکناری یا استعفای چند وزیر کابینه مِی از جمله بورس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا منجر شد.

این دو دسته خود را طرفداران برگزیت نرم و سخت می نامند. حامیان برگزیت سخت یا خروج سخت از اتحادیه اروپا، اعتقاد دارند که خروج بریتانیا اتحادیه اروپا باید به گونه ای باشد که به طور کامل از بازار واحد اروپا خارج شود. به عبارتی دیگر بریتانیا از مزایای بازار واحد اروپا در حوزه خدمات و کالاها بهره ای نبرد. نتیجه این "خروج سخت" به احتمال زیاد به یک توافق نامه تجارت آزاد سریع ولی حداقلی با اتحادیه اروپا اروپا منجر خواهد شد که بر اصول سازمان تجارت جهانی استوار است.  حامیان "خروج سخت" اعتقاد دارند که این نوع از خروج بهترین مسیر برای بدست آوردن کنترل بر بودجه نویسی، وضع قوانین و از همه مهمتر مدیریت ورود مهاجران است.

در مقابل "خروج نرم" به معنی حفظ نوعی از دسترسی بدون تعرفه به بازار واحد اروپایی است. این نوع از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بیشتر در چارچوبی است که در حال حاضر نروژو سوییس با اتحادیه اروپا رابطه دارند، تعریف می شود. برای مثال نروژ کشوری خارج از اتحادیه اروپاست که به بازار اتحادیه اروپا به صورت گسترده ای دسترسی دارد. در ضمن نروژ با حرکت آزاد شهروندان درون اتحادیه اروپا موافق است و در بودجه اتحادیه اروپا نیز مشارکت دارد. سوئیس نیز به صورت محدود به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی دارد و در ضمن عضو منطقه شینگن نیز هست. مهمترین مزایای انتخاب "خروج نرم" نیز، دسترسی به بازار واحد و امکان استفاده از ظرفیت های تجاری و خدماتی گسترده آان و همچنین توانایی استقلال عمل در حوزه سیاست های کشاوررزی و شیلات؛ سیاست خارجی و امنیتی مشترک؛ سیاست های حوزه اتحادیه گمرکی و سیاست های تجاری عنوان شده است.

پیروزی و شکست به یک اندازه ارزش دارد

گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌ها باعث شده که این برداشت در بین مردم و کارشناسان به وجود بیاید که احتمال رسیدن به توافق بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و شکست این مذاکرات به یک اندازه است.

این موضوع باعث شده که شماری از مسئولان اقتصادی آلمان، به عنوان بزرگترین اقتصاد رسما اعلام کنند که حاضر به پذیرش "برگزیت" به‌هر قیمتی نیستند. بسیاری از مسئولان سیاسی آلمان هم نسبت به پیامدهای نامعلوم خروج بدون کسب توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا برای اقتصاد و بازار کار آن کشور هشدار داده‌اند. مذاکرات ناظر بر توافق بریتانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر برگزیت شامل موارد متعددی می‌شود؛ از قواعد مربوط به داد و ستد بریتانیا با کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفته تا مسائل مربوط به اجازه کار و اقامت.

آنطور که دویچه وله گزارش داده یکی از مشکلات اصلی مذاکرات دو طرف بر سر برگزیت مربوط به مرز جغرافیایی بین اتحادیه اروپا و بریتانیا است. با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مرز سیاسی کشورهای عضو این اتحادیه با بریتانیا به جمهوری ایرلند و مرز آن کشور با ایرلند شمالی می‌رسد.

مارگاریتیز شیناس (Margaritis Schinas) سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا، از احتمال شکست این مذاکرات سخن گفته و اعلام کرده که اتحادیه اروپا باید خود را برای خروج بدون کسب توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا آماده کند.

اواسط ماه جولای کمیسیون اتحادیه اروپا از همه کشورهای عضو خواسته بود خود را برای هر احتمالی آماده کنند. خروج بدون کسب توافق بریتانیا از این اتحادیه، به باور کمیسیون یاد شده، می‌تواند داد و ستد کالا و همچنین سفر شهروندان این کشورها را به‌گونه‌ای جدی مختل کند.

شرکت‌های آلمانی فعال در حوزه صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به دادن امتیازات ویژه به بریتانیا هشدار داده‌اند. آن‌ها تاکید کرده‌اند که کسب توافق به هر بهایی از نظر آن‌ها پذیرفتنی نیست. آن‌ها در عین حال متذکر شده‌اند که قائل شدن امتیازهای ویژه برای بریتانیا می‌تواند انسجام بازارهای اروپا را به مخاطره افکند.

دولت آلمان و امیدواری محتاطانه

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز بر اهمیت حفظ انسجام بازارهای اروپا تاکید کرده و گفته است که توافق با بریتانیا نمی‌بایست به این انسجام آسیب برساند.

دولت آلمان آشکارا گفته است که امید چندانی ندارد به اینکه اجلاس سران اتحادیه اروپا که امروز برگزار می شود بتواند در رابطه با توافق با بریتانیا رهگشا باشد. صدراعظم آلمان گفته است که آلمان خود را برای هر احتمالی آماده کرده است.

 هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، نیز ضمن ابراز این موضوع که آلمان خود را برای احتمال شکست مذاکرات ناظر بر کسب توافق با بریتانیا آماده کرده است، تاکید کرده که هنوز کسب توافق با بریتانیا را محتمل می‌داند و نسبت به آن امیدوار است.

وزیر امور خارجه آلمان به مخاطرات ناشی از خروج بدون کسب توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرده و ابراز امیدواری کرده است که در واپسین لحظات توافق بین اتحادیه اروپا و بریتانیا ممکن گردد.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا گفته‌اند که انتظار ندارند جلسه روز چهارشنبه رهبران کشورهای عضو با شرکت نخست وزیر بریتانیا به توافق در مورد طرح نهایی برای خروج بریتانیا منجر شود. به گفته آنان، مشخص شده است که مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه - برگزیت - "تزلزل یافته است."

مِی: برگزیت را به بن بست نکشانید

اما پیش از این اظهارات، روز دوشنبه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود در مجلس عوام بریتانیا از اتحادیه اروپا خواست اجازه بدهد مذاکرات برگزیت به بهانه مرز ایرلند به بن بست نرسند.

به گزارش یورونیوز، می اعلام کرد که باید فرصتی فراهم شود تا مذاکرات در آرامش کامل به نتیجه برسند. در دومین مرحله از مذاکرات برگزیت مهم ترین موضوع توافق اتحادیه اروپا و دولت بریتانیا برسر مرز بین جمهوری ایرلند، به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، و ایرلند شمالی بخشی از خاک بریتانیا است. نگرانی ها از آن است که بدلیل دهه ها تنش بین دو ایرلند و کسب صلح در سال های اخیر، دوباره تعیین مرزهای گمرکی بین دو ایرلند به تنش ها دامن بزند.

ترزا می در سخنان خود در مجلس عوام تاکید کرد دولت محافظه کار بریتانیا اجازه نمی دهد مذاکرات برگزیت بریتانیای کبیر را چندتکه کند.

با این همه تا زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (مارس ۲۰۱۹) فرصت زیادی باقی نیست، حال آنکه احتمال شکست مذاکرات مربوط به برگزیت هم‌چنان باقی است اما چیزی که مشخص است این است که  خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا پیامدهای نامعلومی برای طرفین دارد.

 

 

 

 

خواندن 304 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395