شنبه, 06 خرداد 1396 ساعت 16:06

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل اسبق بانک صادرات:

شرایط برای ادغام بانک‌ها مهیاست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل اسبق بانک صادرات گفت: شرایط برای ادغام بانک‌ها مهیاست و برای این کار، بانک مرکزی باید ضوابطی را تعریف و اعلام کند؛ بانک‌هایی که با این ضوابط همخوانی ندارند اختیار دارند افزایش سرمایه بدهند یا ادغام شوند.

«احمد حاتمی یزد» افزود: شرایط برای ادغام بانک‌ها مهیاست اما این کار نیازمند کار کارشناسی وسیعی است و بانک مرکزی نمی‌تواند راسا مسوولیت این امر را بر عهده بگیرد.

به گفته وی، بانک مرکزی باید ضوابطی تعریف کند و به بانک‌هایی که با این ضوابط همخوانی ندارند اختیار دهد که با افزایش سرمایه مشکل خود را حل کنند یا با دیگر بانک‌ها ادغام شوند.
این کارشناس بانکی معتقد است، بحث ادغام برای بانک‌هایی که کفایت سرمایه ندارند یا مطالبات معوق بالایی دارند می‌تواند راهگشا باشد، اما پیش‌ازاین که بحث ادغام بانک‌ها وارد مرحله اجرا شود باید بانک‌ها را رتبه‌بندی کرد.
حاتمی یزد ادامه داد: بانک مرکزی باید وضعیت بانک‌ها در رتبه‌بندی را به اطلاع عموم برساند تا مردم آگاهانه تصمیم بگیرند که پول خود را با قبول چه میزان ریسک، نزد کدام بانک سپرده کنند.
به گفته وی، اعلام رتبه‌بندی بانک‌ها موجب رقابت بین بانک‌ها می‌شود و بانک‌های دارای رتبه پایین، ناگزیرند سود و بهره بالاتری به سپرده‌ها بپردازند و همزمان از تسهیلات گیرندگان نیز سود بیشتری بگیرند.
مدیرعامل اسبق بانک صادرات بیان داشت: در رقابتی که بین بانک‌ها رخ می‌دهد مشتریان آگاهانه یک بانک را انتخاب می‌کنند و باید عواقب این انتخاب را نیز بپذیرند؛ برخی از مشتریان حاضرند ریسک رتبه پایین یک بانک را برای دریافت سود بیشتر بپذیرند و برخی نیز اعتبار و اعتماد بانک برایشان مهمترین است.
حاتمی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در زمینه رتبه‌بندی بانک‌ها کار زیادی انجام داده است، اظهار کرد: احتمال می رود بانک مرکزی کار رتبه‌بندی بانک‌ها را به سرانجام رسانیده باشد، اما به دلایلی هنوز نتایج آن‌ را اعلام نکرده است؛ با این ‌وجود، پیش‌ازاین که بحث ادغام بانک‌ها اجرایی شود، باید نتایج رتبه‌بندی بانک‌ها اعلام شود.
وی رتبه‌بندی بانک‌ها را یکی از اقدام های ضروری در مسیر ادغام بانک‌ها عنوان کرد و گفت: همزمان باید شاخص‌هایی که بر اساس آن یک بانک ملزم به ادغام در بانک‌ها دیگر می‌شود نیز تعیین شده و در نهایت مسوولیت ادغام نیز به مدیران و سهامداران بانک‌ها سپرده شود.
این کارشناس بانکی با اشاره به ادغام اخیر چند موسسه غیرمجاز در بانک‌ها، تاکید کرد: چنانچه در ادغام بانک‌ها نیز از سبک و الگویی که بر اساس آن موسسات غیرمجاز در بانک‌ها ادغام شدند، استفاده شود، هرگز نتایج مطلوبی در پی نخواهد داشت.
مدیرعامل اسبق بانک صادرات با اعتقاد به اینکه ادغام بانک‌ها باید به‌دقت و با ملاحظات همه‌جانبه انجام شود، ادامه داد: شرایط کنونی با شرایط اول انقلاب که به‌یکباره 12 بانک در هم ادغام شدند و بانک ملت تشکیل شد و با ادغام 10 بانک دیگر، بانک تجارت شکل گرفت بسیار متفاوت است و سهامداران بانک‌ها در برابر ادغام مدعی خواهند بود.
حاتمی یزد با اشاره به اینکه طبق ضوابط IFRS بانک‌ها باید برای مطالبات معوق خود ذخیره بگیرند، اضافه کرد: در این شرایط بسیاری از بانک‌های کشور زیان ده می‌شوند و سرمایه آنها کاهش می یابد، حتی این احتمال وجود دارد که سرمایه برخی از بانک‌ها که وضع بدتری دارند به صفر برسد؛ با این ‌وجود اگر رتبه‌بندی و شاخص‌های الزام‌آور برای ادغام را اعلام کرده و ادغام را به مدیران و سهامداران بانک‌ها واگذار کنند، شانس موفقیت بیشتر است.
این کارشناس بانکی معتقد است در این شرایط بانک‌هایی که وضعیت نابسامانی دارند باید برای رهایی از این وضعیت افزایش سرمایه بدهند یا ادغام شوند و باید به سهامدار حق انتخاب داده شود، اما اگر بانک یا سهامداران بانک ترتیب اثر ندادند وظیفه بانک مرکزی است که بالا رفتن ریسک بانک را به مشتریان اعلام کند و به آنان فرصت تصمیم‌گیری بدهد.
وی اظهار داشت: در گام بعدی بانک مرکزی باید عملیات این بانک را بر عهده بگیرد و مدیر انتخاب کند تا استانداردهای مدنظر نظام بانکداری را در آن بانک محقق کند.

منبع:ایرنا

خواندن 917 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395