یکشنبه, 31 ارديبهشت 1396 ساعت 09:28

سال پایه تورم از مردادماه به سال 1395 تغییر می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از انتشار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه 1395 از مردادماه امسال خبر داد.

علیرضا مقتدایی در آیین افتتاحیه سی و نهمین هم اندیشی آموزشی آمار اقتصادی که در نوشهر برگزار شد، افزود: امروزه در محافل و نشست های گوناگون از آمارهای تولیدی بانک مرکزی استفاده می شود و بر همین اساس آمارگیران بانک مرکزی می توانند اثر تلاش و کوشش های خود را در جامعه ببینند و با خرسندی، احساس موثر بودن در جامعه داشته باشند.

مقتدایی درباره اقدام های مدیریت کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی در زمینه نظام های نوین جمع آوری و پردازش اطلاعات گفت: پارسال بانک مرکزی موفق به توسعه ابزارهای سامانه جامع آمارهای اقتصادی شد. در این زمینه با همکاری شرکت خدمات انفورماتیک و با هدف انتشار اثربخش اطلاعات با استفاده از توانمندی های هوش تجاری مطالعاتی صورت گرفت. همچنین طرح اخذ اطلاعات آفلاین در طرح بررسی بودجه خانوار و مرحله آزمایشی طرح آفلاین اشتغال و بیکاری نهایی شد و ابزار محاسبه تورم در تارنمای بانک مرکزی طراحی و پیاده شد.
وی برخی اقدام ها در زمینه تولید آمار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی را برشمرد و گفت: گزارش های متعددی از سوی بانک مرکزی در زمینه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (تورم) تهیه و منتشر می شود. در این زمینه، نهادهای مهمی چون ستاد تنظیم بازار و هیات تعیین و تثبیت قیمت ها از این آمارها استفاده می کنند. همچنین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از مردادماه امسال بر اساس سال پایه 1395 منتشر می شود.
مقتدایی یادآوری کرد بانک مرکزی در سه گروه صنعت، خدمات و کشاورزی، گزارش شاخص بهای تولید کننده تهیه می کند و ادامه داد: در بررسی های صورت گرفته برای تغییر سال پایه 1395، مقرر شد گروه ساختمان و گروه واسطه گری نیز به شاخص بهای تولید کننده افزوده شود که پیش بینی می شود این مهم در سال 1397 به اجرا برسد.
وی بانک مرکزی و آمارهای اقتصادی آن را تنها تولیدکننده آمارهای سرمایه گذاری در بخش ساختمان کشور عنوان کرد و افزود: پارسال 2بررسی موازی در این زمینه که یکی بر اساس سال پایه90 و دیگری بر اساس سال پایه95 بود، انجام گرفت که نتایج آن بزودی تقدیم می شود.
حسابداران ملی، یک سال مشخص را که به آن سال پایه گفته می‌شود انتخاب کرده و قیمت‌های آن سال را مبنای ارزش‌گذاری مقدار تولید سال‌های دیگر قرار می‌دهند.
برای حفظ سطح دقت نتایج محاسبات ملی باید سال پایه در فواصل چند ساله تغییر کند.
سال‌های پایه آماری در حساب‌های ملی ایران معادل سال‌های پایه آماری شاخص‌های قیمت از جمله شاخص قیمت مصرف‌کننده (به عنوان مبنای محاسبه نرخ تورم) است.

منبع:ایرنا

خواندن 935 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395